Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: hayat6236
Eser Sıra Numarası: 160220eser20
YAŞAM UMUTTUR, UMUT İSE…
Hepimiz aylarımızı, yıllarımızı belki de ömrümüzü bir hedef uğruna geçiriyoruz. Kimimiz sağlığımız, kimimiz eğitimimiz, kimimiz ailemiz için. Kimimiz de “Ben amaçsız yaşıyorum ”diyor bunun bile bir amaç olduğunu unutarak. Engebeli birçok yolu geçiyor, zorlukları alt ediyoruz. Mutlak sonucumuza ulaşamıyoruz bazen. Ama yılmadan, usanmadan, yorulmadan devam ediyoruz başka hedeflere koşmaya. Hedeflerimizin farklı olmasına rağmen hepimizin yolun başından sonuna dek güç aldığı, sırtımızı yasladığı ortak bir başlangıç noktamız var: “Umut”
İnsanoğlu için vazgeçilmezdir umut ve gelecek. Tarihin bilinen, bilinmeyen tüm dönemlerinde içlerinde besledikleri umut duygusu ile yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Tarihin ilk dönemlerinde avcılık, toplayıcılık, tarım gibi faaliyetlerde bulunan insanoğlu, insanlığın gelişmesiyle farklı uğraşlara yönelerek devam ettirmiş yaşamını. Bilime, teknolojiye katkıda bulunmuş; araştırmalar, deneyler yapmış; tarım, ticaret gibi uğraşlarını sürdürmüştür umut sayesinde. Geçmişten günümüze değişen uğraşlar şüphesiz gelecekte değişecek; farklı alanlar, meslek çıkacak karşımıza. Ancak1453’de İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in; 1870’lerde bugün hepimizin kullandığı ampulü kullanılabilir hale getirmek için binlerce deney yapan Edison’un; 1905’de atom enerjisinin temelini oluşturan formülü açıklayan Einstein’nın; 18 Mart’ta kanının son damlasına kadar savaşıp “Çanakkale Geçilmez! ”diyen Türk askerinin;2015’de Nobel Kimya Ödülü’nü alan Aziz Sancar’ın nasıl yanında olmuş ise umut; şimdi ve gelecekte de yanımızda olmaya devam edecek değişmeden, dönüşmeden.
İnsanoğlu mu sadece sahip umut duygusuna?..
İnsanlar gibi gelecek kaygısı olmasa da diğer canlılarda da gözlemleyebiliriz umudu. Bir köpeğin, kedinin sahibini beklemesi; bir ayının yemek aramak için şehre inmesi; bir kuşun yuva yapması; bir atın yavrusunu sahiplenmesi; ayçiçeğinin güneşe yönelmesi; bir papatyanın köklerini suya yöneltmesi umudun göstergesidir. Aslında umut canlılığın bir gerekliliğidir.
Genç yaşımın tüm belirsizliklerini ortadan kaldırmak, umutlu olmak için yetiyor bana canlılığın umutla dolu olması. Birçok gencin sorunu olan kaygıların bu şekilde üstünü çiziyorum bir bir. Umut kavramını “olması beklenilen şey” anlamıyla düşünüyorum. Gelecek hakkında ister olumlu ister olumsuz beklentilerimin umut olduğunu biliyorum. Umutluyum öyleyse varım diyorum bir bakıma.
Geleceğe dar bir pencereden değil geniş bir pencereden bakıyorum. Önüme çıkabilecek, yolumdan alıkoyabilecek engelleri önceden görmeye çalışıyorum. Geleceğimi umut ve iyimserlik üzerine inşa ediyorum. Umut beni yaşama bağlarken iyimserlik bu bağı daha da sağlamlaştırıyor; engeller, engebeler karşısında tıpkı aşı gibi direnç kazandırıyor.
İyimserlik kavramını bardağın dolu tarafına bakmak olarak görmüyorum hiçbir zaman. Dolu tarafa bakmak umursamazlık bana göre. İyimserliği bardağın boş tarafını doldurmak olarak görüyorum. Yani yaptığım işlerle yetinmiyor, yaptıklarımı bir ileriye taşıyorum her zaman.
Gelecek kavramını 10-20 yıl sonra için kullanmıyor, şimdi için kullanıyorum. Yani beni geleceğe taşıyacak zamana yatırım yaparak bir bakıma geleceğe yatırım yapıyorum, geleceği yaşıyorum. Bu sayede gençlerin sorunu olan kaygıları hayatımdan kaldırıyor, iyimser oluyorum ilerisi hakkında.
Gelecek hakkında iyimser olmak için nedenler arıyorum. En ufak bir neden bile iyimser olmamı sağlıyor. Bazıları çok büyük nedenler arıyor. Zengin olmak; şan, şöhret sahibi olmak yetiyor onlara iyimser olmak için. Ellerindekini kaybettikleri zaman ise kendilerini karanlık bir boşlukta hissediyor, yaşamdan kopuyorlar göremedikleri için nedenleri.
İyimser olmam için o kadar neden var ki…
İyimserim çünkü yaşıyorum. Yaşamak bile bir iyimserlik nedeni. Belki de çok basit bir neden ama hayata bedel. Her gün televizyonlarda, gazetelerde görüyoruz intihar haberlerini. Neden yaşamlarına son veriyorlar düşünüyor muyuz hiç? Çünkü umutları yok, iyimser değiller gelecek hakkında. O yaşama bağlayan ipleri kopmuş veya kendileri kopartmış kendilerini tatmin edemedikleri için.
İyimserim çünkü beklentilerim, isteklerim var. Ülkem adına, insanlık adına yapmak istediğim işler, değiştirmek istediğim şeyler var. Yaşanabilir, sorunların en aza indirgendiği bir dünya bırakmak istiyorum gelecek nesillere. Onların da umutlu, iyimser olmasını istiyorum gelecek hakkında.
İyimserim çünkü borçluyum. Evet, borçlu. Eğitimimi, yaşamımı, aldığım her nefesi bu ülkeye, millete borçlu olmam. Bu ağır borcu ödemenin tek yolunun vatana, insanlığa hizmet olduğunu; milletimi onurlandıracak işler yapmak olduğunu bildiğim için iyimserim.
İyimser olmak için binlerce neden varken; aldığım her nefes bile içinde umut barındırırken umutsuz ve kötümser olmam, olamam. Umutsuzluklarla mücadele ederek umudu yaymak, kötülükle mücadele ederek iyiliği yaymak için iyimserim. İnsanlarda az da olsa mutluluk duygusu uyandırmak, onları hayata bağlamak için umutluyum, iyimserim.