Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: hayalperest7777
Eser Sıra Numarası: 160212eser02 BELİRSİZLİKLER ÜZERİNE KURULU HAYALLER
      Bir sabah ne yaşayacağımı bilemeyerek uyanırım. Kafamda bir sürü soru işaretiyle beraber. Apartmanımızın kapısını açmamla bir yandan sıcak bir yandan da soğuk sonbahar havası yüzüme çarpar. Ağaçlardan ne tarafa döküleceğini şaşıran bir yaprak tanesi konar başımın üstüne. Ne tarafa gideceğini bilemeyen bir amca önce sola sonra sağa dönerek önümden hızla uzaklaşır. Bir yandan otobüsümü beklerken bir yandan da bugün yaşayacağım şeyleri açık hale getirmeye çalışırım zihnimde. Düşünmeyi bir amaç edinmişimdir belki de.  Kendimi bildim bileli her zaman hayata karşı kafa tutan çevremdeki şeyleri olduğu gibi kabul etmek istemeyen biri olmak istemişimdir. Bazen o kadar sıradan şeyler hakkında kafa yorarım ki bunu çevremdeki insanlarla paylaşmaktan çekinirim. Ama bence insan düşünebildiği kadar vardır. Belki de düşünmek, düşünebilmek insanı güçlü yapıyordur bilemiyorum.
     Fakat bana göre en büyük güç insanın hayatı boyunca bir şeylere yenik düşmemesidir. Bu yüzden çevremde gördüğüm insanların yüzüne daha dikkatli bakarım, geçtiğim yerleri noktası noktasına beynime kazırım. Çünkü hayat bana günün birinde ne olacağını bilemeyeceğimizi yaşadığım her saniye vurguluyor. Daha önce görüp yüzüne bakmadığım simalar gün geldi en yakın dostum oldu, gün geldi önünden defalarca geçtiğim orada oturacağım aklımın ucundan geçmeyen yerlere taşındım. Kısacası her gün başıma ne geleceğini tahmin etmeye çalışarak yaşamaya başladım. Aslında bu da hayal kurmak değil midir? Başka bir deyişle yaşamımızın fragmanını izlemek gibi. Çünkü hayat belirsizlikler üzerine kurulu benim gözümde. Ne kadar yaşayacağım, yarın başıma ne gelecek, büyüyünce hangi mesleği yapacağım? Ben yalnızca hayallerimle bu dünyaya kafa tutmaya çalışırım. Bu gizemli dünyanın şifrelerini çözmek gibi. Belki de bilmediğim onca şey var, belki de öğrenmem gereken onca şey var fakat henüz yolun başındayım, belki de değilim. Ama hayal ettiğim kadar güçlüyüm. Ve güçlü kalmaya devam edeceğim. Çünkü her gece uyumadan önce zihnimden film şeridi gibi geçen hayallerim var. En önemlisi bu bence. Hayal kuramayan insan çaresiz ve güçsüzdür benim gözümde. Tüm belirsizliklere yenilmiştir. Böyle insanların tek çareleri vardır. Bu da yaşayıp görmektir. Ben öyle değilim. Tüm bilinmeyenlere rağmen kafamda koyu harflerle yazılı birtakım şeyler var çünkü. Ve kalbimle inandığım şeyler. Veya kalbimin bir köşesinde yerlerini koruyan sevdiklerim var. Belki de güçlü olmamı sağlayan en büyük neden budur. Hayattaki tüm iyimserliklerimin kaynakları, her gün hepsi için yüzlerce kez şükrettiğim insanlar öğretti bana güçlü kalmayı. Onlar süsledi hayallerimi. Bazıları başrol oynadı, bazıları pes etmememi söyledi, bazılarıyla hayallerimiz ortaktı. Bazılarının ilerde hayatımda var olup olmayacağı bile belli değil fakat hayallerimde hepsi benimle. Hayallerimin her karesi onlarla dolu.
     Bazen çevremdekiler olmayacak şeyler hayal ettiğimi söylerler. Güler geçerim. Çünkü hayat bana imkansız şeylerin bile gerçek olduğu, rüya gördüğümü sandığım anlar yaşattı. Çünkü insan kalbiyle inandığı zaman önündeki engellerin yok olacağına inandım ben hep. Kimilerine bu da hayal gibi gelebilir. Evet, ben böyle her an hayal kurarım. Yaşamaya devam ettiğim sürece de böyle olacak çünkü hayat öyle daha güzel, daha iyimser. Hayallerimde savaşlar yok, kavga eden insanlar yok, birbirlerini öldüren insanlar yok. Hayallerimde gözlerini muhteşem bir dünyaya açan bebekler var, herkesin mutlu olduğu hayallerine kavuştuğu bir dünya var. İşte gerçek olmalarını bu yüzden bu kadar  çok istiyorum. Bu yüzden her geçen gün inancımı kaybetmiyorum. İyimser olmamın en büyük nedeni bu. İyimserim çünkü gerçekleşecek pırıl pırıl hayallerim var. 


önceki eser / sonraki eser