Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: hayal0406
Eser Sıra Numarası: 160118eser01


HAYAT DEĞER BİLDİKÇE GÜZELDİR
Hayat, öyle bir şeydir ki bazen karşınıza mutsuzluklar bazen, bazen acı, bazen ise mutluluklar çıkarır. Bu durum karşısında bazı insanlar pes eder. Bazıları ise inanır, güvenir ve umudunu hiç yitirmez.  Hayata karşı umudunu yitirmemek her ne kadar zor olsa da bazı insanlar bunu başarır ve gerçek mutluluğu yakalar.
Varoluşundan beri insanların yegâne amacı mutluluktur aslında. Mutlu olmanın ilk şartı ise umutlu olmaktır. Yanın da ailen olabilir. Sevdiklerin olabilir. Ve onlar sana umutlu olup mutlu olman da yardımcı olur. Hep senin yanında olurlar. Ama annesi babası olmayanlar, sevdiklerini kaybedenler ne olacak? Onlar ne yapacak? Kimden güç alacak? İşte hayat bazen herkese gülmüyor. Ve sen hala mutlu değilim diyorsun. Bir annen ve bir baban var. Bu sana yetmiyor mu? Sen bununla bile mutlu değilken nasıl mutlu olmayı bekliyorsun? Sen baştan hayatın değerini bilmiyorsun. Sen evinde sıcacık yatağında annen baban üzerini örterken yatarken yetimhane köşelerin de yastığına sarılıp anne diye ağlayan çocuk ne yapsın? Peki, onun suçu neydi? O böyle bir hayat ister miydi sence? Yanında annesi olan birini gördüğün de kalbindeki sancıyı, evladım diyen bir baba duyduğun da gözlerinden akan gözyaşlarını ister miydi?
Bak kardeşim hayat herkese gülmez. Tamam, senin de dertlerin var. Ama bir de dışarıdakileri düşün. Emin ol onların da en az senin kadar can yakan acıları var. Ama şükret haline aç ellerini semaya dua et. Her karanlık gecenin ardından güneş doğar. Sen de mutlu olacağına inan ALLAH her şeye kadirdir. Elbet sana da istediğini verir. Nerede bir istek varsa ora da bir yol vardır. Sen de eğer bir şeyi çok istersen yol kastedersin. Bu bile seni mutlu yapar.
Her zaman mutlu ol. Ama yeter ki istemesini bil. Gönülden ve kalpten iste. Ama isterken bir yandan da haline şükret. Çünkü seni mutlu eden bir ailen varsa, her zaman senin yanındalar ise, gece anne diye ağlamadan yatıyorsan bu bile büyük mutluluk. Birçok insan mutlu olduğunu zannettiği için hayatının değerini bilmediği için mutsuzdur aslında. İşte sen bunlardan biri olma. Her şey de mutlu olmasını bil. Senin her şer bildiğin de bir hayır, her hayır bildiğinde de bir şer vardır. Bunu düşünerek mutlu ol. Bazen yaşadığınız hayata bakıp '' Ben böyle bir hayat istemiyorum. '' diye isyan ediyorsunuz. İstemediğinize emin misiniz?
        Mutlu veya mutsuz olmayı insan her zaman kendisi seçer. Eğer sen mutsuzsan dön ve hayatına bak senin düzeltemediğin bir hatan vardır. O hatayı düzelt. Geçmişe gidemezsin belki ama kendin düzeltebilirsin. Yapamıyorsan bırak o artık geçmişte kalmış. Sen geleceğe bak. Her şey de umutlu, mutlu ve başarılı ol. Unutma hayatın berbat bir hayatsa düzeltmek senin elinde.


önceki eser / sonraki eser