Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: haya1234
Eser Sıra Numarası: 160220eser28
UMUT ETMEK VE İYİMSER
Gelecekten umutluyum ve hayata karşı, geleceğe karşı umutlu olmamak gibi bir seçenek olduğunu düşünmüyorum. Gelecek dediğimiz şey çok yakınımızda ve onun üzerinde kötümser düşünerek kaybedecek vaktimiz yok gibi geliyor. Zaten düşüncelerin de geleceği şekillendireceği kanısındayım. Umutsuz ve kötümser bir düşünceyle hangi gelecek ne kadar tasarlanabilir ve yaşanılabilir bimiyorum. Sonuçta gelecek yaşayacak olmamızın zorunlu olduğu bir olgu. Ya umutla yaşanılır ya da umutsuzlukla çekilmez kılabiliriz ve iki sonuçta bizi etkiler. Ayrıca geleceği çevresel faktörlerin sadece bir yere etkilediğini düşünüyorum (maddi sıkıntı,eksik şartlar vb.) İnsan geçmişi hakkında olmasa da geleceği hakkında söz sahibidir. Gelecek dediğimiz şeyin vaktini biz ayarlayamayız belki ama kesinlikle şekil verebiliriz. Bu da nasıl bir hayat istediğimize bağlı sanırım.
Geceğe iyimserikle ve umutla bakmak; herhangi bir durumun veya olayın istediğimiz gibi gerçekleşmesini istemek veya hayal etmek olarak tanımlanabilir. Bir insanı güçlü kılan, onu ayakta tutan en önemli ve en güzel duygulardan birisi umuttur. Umut, başarmanın da ana kaynağıdır. Umut etmeyen birisinin, önemli işlere imza atması neredeyse imkansızdır. Tarihe adını altın harflerle yazdırmış insanların büyük başarıları hep umut sayesinde gerçekleşmiştir.
   Umudunu yitiren bir insanın yaşamak için pek sebebi de kalmamıştır. Zira hayat boyunca karşılaştığımız bütün zorluklar umut duygusu sayesinde kolayca aşılabilmektedir. Yaşadığımız bir sıkıntının olumluya dönüşeceğini ümit etmek, sabrımızı da artırır. Ayrıca ümitli olduğumuz bir olayın; dilediğimiz yönde neticelenmesi için de elimizden geleni yaparız. Çok güzel ve yararlı bir duygu olsa da; umut, amacına uygun bir şekilde kullanılmalıdır. Olmayacak duaya amin demek ve umutla beklemek, hayal kırıklığı getirmekten başka bir şey getirmez. Bu nedenle bazı gerçekleri kabullenmek ve kesinlikle gerçekleşmeyecek konularla ilgili ümide kapılmamak gerekir. Umut, geleceğe hep güzel bakmamızı sağlar. Hayata karşı umudunu hiç yitirmemiş olan insanlar, bu halleri ile her şeyin daha güzel sonuçlanmasını da sağlamış olurlar; zira biz her zaman için farkında olmasak da umudun, bir enerjisi vardır. Bu enerjiyi belli bir çalışma ve emekle de birleştiren insanların, istedikleri neticeye ulaşmaları çok daha kolay olur.
   Yaşamımız boyunca birçok felaketle, sıkıntıyla karşılaşabiliriz. Tüm bunları umutla bertaraf edebiliriz. Yarın ne olacağını elbette ki bilemeyiz. Ancak yarınların güzel olacağını umut ve hayal etmek, bunun için biraz da çaba göstermek, her zaman daha yararlı olmuştur. Bir insan, umut edebildiği sürece vardır. Umutların tükenmiş kişinin varlığı da pek anlamlı olmaz. Bu yüzden umudumuzu ve hayata dair iyimserliğimizi asla yitirmemeliyiz.


önceki eser / sonraki eser