Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: han3636
Eser Sıra Numarası: 160220eser36
İYİ Kİ
    İyimserim. Neden mi çünkü bu koca dünyaya sevgi dolu gözlerle, iyi bir şekilde bakmak gerek. Düşünün bu dünyayı, yaşadığınız hayatı. Her gün neler görüyoruz, neler yaşıyoruz, bizi mutlu eden çeşit çeşit insanla konuşuyoruz. Bazen de o konuştuğumuz, güvenip sırlarımızla dolu dünyamızı açtığımız insanlar bizim onlar için sarf ettiğimiz emeği hiçe sayabiliyor. Bizi sahte sözcükleriyle kandırıp, zehirli dilleriyle bıçaklayabiliyorlar. İşte o an çökmeye başlıyoruz.
    Aslında o an bizim ayakta durup yaşadığımız bütün kötü anlara rağmen, gözlerimizi sevgiyle dünyaya özellikle bize kötülük yapanlara açmamız gereken andır, çünkü bizim iyimser bakışlarımız sadece onların görünmez kötü gözlerini kör edebilir. Çünkü bizim iyimser bakışlarımız ancak bizi dünyada güçlü ve her şeye rağmen temiz kılabilir. Sevgi dolu bakmalı dünyaya. İnsan iyimser olmalı ki yaşamını güzel bir şekilde devam ettirebilsin, mutlu yaşayabilsin. Aslında işin formülü de bu. “Mutlu olmak istiyorsan, iyimser ol.” İnsan nasıl bakarsa öyle görür der büyüklerimiz. Olaylara olumlu bakarsan ancak durumu iyi bir şekilde çözümlersin. O karmaşık labirentten çıkabilirsin. Sinirli, kötü, umutsuzca bakmanın hiç kimseye de hiçbir konuya da bir faydası yoktur. İyimser bakarsak dünyaya; nefrette, kötülükte bizleri terk eder. Sevgiyle bağlanırız birbirimize. Sevgiyle ilerleriz hayatta. Birçoğumuz hayatın zorluğundan dert yanar, bunun temel sebebi aslında hayata bakışımızla alakalıdır. Eğer biz hayata iyimser yaklaşmazsak hayat karmakarışık bir hal alır bizim için. Sorunlarımız, yaşadığımız zorluklar her şey bizim bakışlarımızla büyür. Gözümüzde büyüyen her sorun hayatımızda da bir deve dönüşür. Neden herkes kendi sorununu en büyük gibi düşünür diye sorabiliriz kendimize. Aslında cevap bizde gizlidir; hayata bakışımızda. Ne kadar iyimser olup olmadığımızda saklıdır tüm gerçekler. Pireyi deve yapan da bizleriz aslında. Bazen gerçekten bizim için çok büyük sayılabilecek sorunlarımız oluyor ancak iyimser olursak hayattaki tüm sorunları çözebileceğimiz gibi bu dönemdeki sorunlarımızla da başa çıkabiliriz. Şimdi size 5 yaşında bir kızın yaşından büyük hastalığıyla verdiği mücadeleyi ve nasıl yendiğini anlatmak istiyorum. Sırma saçlı, altın sarısı renge sahip, dünya tatlısı bir kızdı Mutlu. Son günlerde oyun oynarken yoruluyor, hiç yemek yemek istemiyordu. Geceleri yatağına huzurla yatamıyor, ateşi çıkıyordu. Sık sık burnu kanıyordu. Ailesi Mutlu’yu hastaneye götürdü. Lösemiymiş hastalığın adı. Oyun dolu, eğlenceli günlerinin üzerine bir kâbus gibi çöktü hastalığı. Doktorlar Mutlu’nun genel durumunu düzeltmeye çalışıyordu. Mutlu’nun eski güzel günlerine kavuşması için gönüllü kan veren bir kişiye ihtiyaç vardı. Mutlu’nun doktoru Ahmet Bey çok iyiliksever bir kimseydi. Mutlu ile hep ilgileniyor, üzgün olduğu zamanlarda onunla oyunlar oynuyordu. Günler ayları kovaladı ancak ne doktordan ne de gönüllüden haber gelmedi. Mutlu’nun durumuysa her geçen gün daha kötü oluyordu. Artık doktorlar Mutludan ümidi kesmişlerdi. Bir kişi hariç Ahmet Bey. Ahmet Bey, duruma hep iyimser yaklaşıyordu. Mutlu ve ailesine hep moral veriyor, Mutlu için bir gönüllü arıyordu. En sonunda gönüllü bulundu. Herkesin umudunu kestiği zaman Ahmet Bey vazgeçmedi olaylara iyimser yaklaştı ve Mutlu’nun hayatını değiştirdi. Mutlu şimdi 35 yaşında. 3 çocuğu ve eşiyle adı gibi çok mutlu bir hayat sürüyor.
  İyimserim ben çünkü dertlerimi deve dönüştürmüyorum, gözümde büyütmüyorum ne kadar büyük olursa olsun Ahmet bey gibi hep iyimser yaklaşarak çözüyorum onları. İyimserim çünkü hayata güzel bakmak istiyorum. Tüm kötü insanlara, tüm kötülüklere rağmen temiz kalabilmek, kötü insanların kötü gözlerini kör etmek için iyimserim. İnsanlara kötülük yaparak, olaylara kötü yaklaşarak iyi yaşanmayacağını, hayatın bizim bakışlarımızda olduğunu gözler önüne sermek için iyimserim. Ben güzel yaşamak için iyimserim. Nefretleri, kötülükleri hep uzak tutmak saf ve temiz kalabilmek için iyimserim. İyimserim çünkü gerçekten güçlü olmanın iyilikten geçtiğini biliyorum.


önceki eser / sonraki eser