Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: gülpembe1476
Eser Sıra Numarası:160207eser01


İÇİMDEKİ FENER

  Gelecek bizim umut ışığımızla aydınlanan bir sahne sanki. Hepimizin arzuları, hayalleri var. Ve onlara sahip çıkacak cesarete, güce ihtiyacımız var. Gelecek bizim elimizde. Yüreğimizin, aklımızın götürdüğü yolu seçmek; nasıl nereye çıkacağını kestiremediğimiz yolda gayretli adımlarla ilerlemek içimizdeki ışıkta saklı. Daha çok genciz; veremediğimiz kararlar, anlayamadığımız yargılar var hayatımızda. Gerçekten yarın ne olacağının hiçbir garantisine mevcut değiliz.
  
Ben iyimserim çünkü; aklım ve yüreğim benim yanımda, hep destekçim. Yoluma ışık tutacak fener bende gizli. Eğer karanlık düşüncelere kapılırsam biliyorum ki umut fenerim söner. Ve onu yakacak olan hayallerim bir yara olarak kalır kalbimde. Ancak ben aydınlığımı koruyacak cesarete, güce sahibim. Onları ben yaşatıyorum. Engelleri yolumdan çekip ilerlemeyi de, kapalı kapıları açmayı da ancak ben yapabilirim.

İnsanlara hep geçmişi sahiplenmekten bahsedilir. Oysa geçen geçmiştir, bitmiştir. Bizim sahiplenmemiz gereken geleceğimizdir. Şimdi onun için çabalamıyor muyuz? Mesela bir sınava gireceğiz, ne olacağımızı belirleyen bir sınav. Çocukluktan beri kaçamadığımız “Ne olacaksın?” sorusuna puanlarla cevap veren bir sonuç. Çok başarılı bir öğrenci olsak da o gün gelen kötü bir haber, bizi yatağa düşüren bir soğuk algınlığı tüm emeklerimizi yok edebilir. Bu ihtimalleri düşünerek bırakacak mıyız mücadele etmeyi, geleceğimiz için savaşmayı? Hayır.
  
Yarın gözümüzü açabileceğimizin kesinliğini bilmeden kapatıyoruz her gece. Çünkü; hayatımızda her şey o kadar belirsiz ki. Bir saniye sonrasının bile ne olacağını bilemeyen insanoğlu, yıllar sonrasının hayalini kuruyor. Bir gün sonra ölürüm belki diye yaşayamazsın ki. Hayatını belkilerle dolduramazsın. Hep en iyisini düşünecek, mutlaka en iyi ihtimale sahip çıkacaksın. Çıkmalıyım. Çünkü önümde koca bir serüven var.

Pozitif yoğurduğumuz düşüncelerin sonuçlarının da öyle olmakta üstüne yoktur. Hayat yolculuğumuzu hep en güzeliyle hayal etmeliyiz. Çünkü umuttur yaşamın anahtarı, geleceğe de öyle bakmalıyız. İçimizdeki inanç, zihnimizdeki hırs bizim yegâne yardımcımızdır. Hep söyledim gelecek bizim elimizde. Yani gelecek bizim yüreğimizdeki ışıkta.
  
İnsanlık için geleceğin muhakkak daha iyi olacağına inanıyorum. İnsanoğlunun ilk gününden bugününe kadar yaptığı bir sürü keşif ve icat var ki. Her seferinde bundan daha ilerisi ne olabilir diye düşünürken yeni bir mucit çıkıyor karşımıza. Yaşamımıza güzellik katan yeniliklerle tanıştırılıyoruz. Hayali bile kurulamayan yerlerde buluyoruz kendimizi. Bilim adamlarının çalışmaları başarısı katlanarak devam ediyor. Gelecek tüm insanlık için aydınlık yarınlar getirecek.
  
Bir aile düşünün anne de baba da işsiz. Çocuklar bırakın yaşıtları gibi oyuncak sahibi olmayı, okula bile gidemiyor. Ama yarın onlara uzanan hayırsever bir el ile ebeveynler işe, çocuklar da oyuncağa ve kitaplarına kavuşuyor.
  
Küçük bir kız düşünün çok hasta acilen böbrek nakline ihtiyacı var. Ailesinden bireylerle uygunluk bulunamıyor. Yanlarındaki bomboş eve taşınan yeni komşuları ile yakınlık kuruldukça onlar da yardım etmek istiyor ve testler yapılıyor. Minik kızımıza uygun böbrek bulunup hastalıktan kurtuluyor. Gelecekte doktor olup bir sürü insanın hayatını kurtarıyor.
  
Milyonlarca başarı öyküsü duyarız. Tüm imkânsızlıklara rağmen hayallerinin peşinden koşup onu yakalayan büyük adamların hikâyeleri… Çoğumuza ilham olmuşlardır bile.
  
Böyle örnekler olduktan sonra nasıl geleceğe umutla bakmayalım ki. Güneş her gün doğuyor bizim için. Hava aydınlandıkça bizim yüreğimizdeki fenere güç gelmeli. Bizi sıkı bir maratona koşturtan hayallerimizi de alıp güzelliklere koşmalıyız.
  
İyimser olun çünkü; olmamanız için kullandığınız hiçbir sebep geçerli değil. 
  
  Muhteşem bir gelecek bizi bekliyor. Bambaşka iyi kalpli insanlar, birbirini seven insanlar… Her istediği olan çocuklar, hayaline kavuşan biz gençler, asla yaşlanmayan yetişkinler ve ölümsüzlüğü bulan yaşlılar… Mutlu olmak… Geleceğe sarılmak…