Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: gül1733
Eser Sıra Numarası: 160220eser02BEN KUM TANESİ
Mevlana der ki: ‘Her şey üstüne gelip seni dayanamayacağın bir noktaya getirdiğinde asla vazgeçme! İşte orası kaderinin değişeceği noktadır.’Dünyanın koca bir okyanus olduğunu, kendimin ise küçük bir kum tanesi olduğumu bir an unutsam, belki umudumu yitirebilirdim. Ama gözlerimi bir an kapatıp ışığımı yitirmek, kendime getirmiştir her zaman beni. Bolca yürümek, dokunmak, hissetmek, her şeye rağmen yaşamak…

‘Korkun seni mahkum eder, umudun seni özgür bırakır.’ der Esaretin Bedeli. Aslında bolca haklılık değil midir bu? İnsan umut ettikçe özgür, sevdiği kadar insan değil midir? İnsan bir martıya simit atmadan, gökyüzüne hiç bakmadan nefes aldığını hissedebilir mi? Şahsen ben hissedemem. Bu yüzdendir ki ayla konuşur, gece her yeri örtüp yıldızlarını serdiğinde şehrimin trafolarını patlatmak isterim. Tüm ışıltısıyla, her şeye rağmen buradayım diyen parıltılarını seyretmek isterim. Ki ben, aya serenatlar yazmak isterim.Telefonlar kapansın, neneler masal anlatsın isterim. Çocuklar mahallede koştursun, Erdal Bakkal’dan şekerleme alsınlar isterim. Penceresini kıran çocuklara terlik fırlatan komşu Ayşe teyzeyi isterim. Komşusu açken tok yatan komşu olmasın isterim. İnsanlar çiçek yetiştirsin isterim. Evet bayım, ben papatyaları çok severim.
Marquez, veda mektubunda şöyle der: ‘Tanrım,bir yudumluk yaşamım olsaydı… Gün geçmesin ki karşılaştığım tüm insanlara onları sevdiğimi söylemeyeyim.’ Sevgi bu denli güçlü bir bağsa neden sevmekten korkuyoruz? Dünyayı iyilikler kurtaracak ve bize yalnız güzellikler kalacaksa içimizdeki nefreti neden suya yazmıyoruz? Hayat geçiyor, hayat geçecek. Aralarda birbirimizi ne kadar çok seversek yanımıza kar kalacak. Koca bir yaşamın küçücük bir tabuta sığdığını varsayarsak, insan tabuta ancak yüreğini sığdırmaz mı zarten? İnsan en çok, başkasının mutluluk sebebinin kendisi olduğunu bildiğinde mutlu olmaz mı? Evet bayım, bu koca dünya iyi insanlarıyla güzel. Geleceği düşünen, çalışan, hayal eden gençleriyle umutlu.
         Ben kum tanesi, bu koca okyanusa umutla bakıyorum. Çünkü ben, dünyayı değiştirmiş ataların torunu, bu dünyayı güzelleştirmek için geldim. Bilimde, sanatta en güzelini yapmak için geldim. Şükrediyorum çünkü hayallerim var ve gerçekleştirebilmek için bir sürü imkanım. Yaşadığımı hissediyorum çünkü hala atan bir kalbim var. Evet bayım, iyimserim. Çünkü hayattaysam, hala bir umut var demektir.