Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: gökyüzü1972
Eser Sıra Numarası: 160217eser09
   YAKILMAYI BEKLEYEN BİR LAMBA: UMUT
Gelecek, pek kesin bir kelime değildir her açıdan. Hele ki, günümüzde daha ertesi günü güvenli bir şekilde hayatta olarak geçirmeği dileyen binlerce insan varken geleceğin varlığı tartışılabilecek bir durum.
Afrika’da her yıl açlıktan yedi milyon insan ölüyor. Dünyada durdurulamayan bir savaş yaşanıyor ve çocuklar gece bomba sesleri eşliğinde uyuyorlar. Dünyada durum böyle bir nitelik taşırken ben yine de içimde küçük bir umut taşıyorum. Belki bir gün bu küçük ışığın tüm insanlık için büyük bir güneş olmasını diliyorum.
Geleceğe umutla bakıyorum. Çünkü umudu olmamı bekleyen birçok insan var. Ben şu satırları gece, tok bir karınla yazarken aç olduğu için uyuyamayan küçük çocuğun umudu olmak istiyorum. Ona verecek olduğum yemeğin çocuğun gözlerini büyük bir sevinçle ışıldatacağını şimdiden hissedebiliyorum. Ya da bana sunacağı gerçek bir gülüşün içimi sıcacık yapacağını biliyorum.
Geleceğe umutla bakıyorum. Çünkü dinleyeceğim ve dinleteceğim şarkılar, okuyacağım ve okutacağım kitaplar var. Hayal dünyası uzay kadar sonsuz olan ben, gelecekteki şarkıların ve kitapların nasıl olduklarını merak ediyorum. Kitaplara gözüm pek doymamış olsa da daha önce hiç yeni bir kitaba sahip olmamış çocuğa yeni bir kitap hediye etmenin nasıl bir duygu olduğunu merak ediyorum. İlk defa şarkı dinleteceğim bir bebeğin şaşkın yüz ifadesini düşününce şimdi yüzüme bir tebessüm yerleşiyor.
Geleceğe umutla bakıyorum. Çünkü silinmeyi bekleyen gözyaşları var. Gözyaşları insanların yağmurlarıdır bir nevi. Kara bulutlar insanın zihninde toplanır ve ardından bir şimşek çakar. Sonrasında gözyaşları yanaklardan süzülür. Ağlayan bir çocuk içinde kopan fırtınadan habersizdir. Yine de aniden çakan şimşeklerden korkar. İnsanların üzerinde uğursuzca gezinen kara bulutları yok etmeyi umut ediyorum.
Tam olarak iyimser biri olduğumu söyleyemem ancak şu anki topluma baktığımıza kıyasla geleceğe dair umutlarımın varlığından söz edebilirim. Planlarımın çoğu başka insanlara yeniden bir tebessüm kazandırma amacı güdüyor.  Birey olarak benim umutlu olmam pek yeterli olmasa da toplum için bu, birçok şey ifade eder. Mutluluk nasıl paylaştıkça çoğalıyorsa umut için de aynı şey geçerli. Umut paylaştıkça çoğalır.
Geleceğe umutla bakıyorum. Çünkü geçirmeyi beklediğim yıllarım var. On altı yıldır süregelen hayatım başka tecrübeler edinmek için can atıyor. Denemediğim bir şey, bir gün elime bir fırsat olarak geldiğinde, neden denemeyeyim, diyen biriyim. Hayat, tecrübe etmek için vardır; bunun için yaşamımdaki ilke bellidir. Yeni şeyleri ilk fırsatta dene! Bazen bu yasakları çiğnememe neden olsa da…
Ben, toplumumun, dünyamın umudu olmak istiyorum. Maddiyatımla değil, maneviyatım hakkında konuşulmasını ve bu şekilde insanların yüzlerine birer tebessüm yerleştirmeyi diliyorum.
Sözcükler, tehlikeli ancak etkili bir yoldur. Bu yüzden zihnim kalemime, kalemim satırlara ve satırlar diğer zihinlere ulaştığı sürece umut, her zaman vardır.önceki eser / sonraki eser