Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: filozof1535
Eser Sıra Numarası: 160221eser36İYİMSERİM ÇÜNKÜ YAŞAMAYI SEVİYORUM
İyimser olmak benim için yaşadığım her olaya iyi bakabilmek ve her daim pozitifliğimi koruyabilmektir. Ergenlik döneminde olduğumdan dolayı bir takım olumsuzluklarla karşılaşıyorum. Ruh halimi etkileyen bu olumsuzluklar, iyimserliği mi kaybetmeye yeter mi? Sanmıyorum.
Size dürüstçe söyleyebilirim ki, iyimserliğimin temelini sağlam tutan tarihimdir. Ne zaman huzursuzluğa kapılıp, çaresiz kalsam kendimi kitap okurken buluyorum. Aşklarımı, hüzünlerimi, özlemlerimi ve öfkelerimi yani beni ben yapan değerleri yaşadığım bu toprakları, nasıl kazandığımızı araştırıyorum. Her defasında yeni bir gururla karşılaşıyorum. Teoman’dan bugüne kadar geçirdiğimiz savaşlar, Çanakkale destanı, verilen kritik kararlar, yaşadığımız hainliklere rağmen, vatanımızı sonuna dek korumamız. Bunlar ve bunlar gibi tarihimden kesitleri okuyunca, iyimserliğimi kaybetmekten ziyade, olaylara çözümleyici bir tavırla yaklaşıyorum. Dolayısıyla iyimserliğim tarihimle günden güne artıyor. Ayrıca şuan yaşadığım olumsuzluklara bakıyorum, tarihimin yanında fazlasıyla sönük kalıyor. Bundan dolayı karşıma çıkan ufak tefek problemleri sorun etmek yerine gülüp geçiyorum.
İçinde bulunduğum hayatı ileriye dönük yaşamayı seviyorum. Çünkü ilerisi için yaşamak, bugünüme amaç katıyor. Neden okula gidiyorsun? Diye sorulduğunda, “kendi geleceğim için güzel bir meslek edinmeye ihtiyacım var “ diyebiliyorum. Yani bugün sahip olduğum zamanımı geleceğim için işliyorum. Ayrıca hayatımda amaçlarımın olması, önüme hedefler koyup merdivenleri birer, birer çıkmak, hayatta istikrarlı olmamı sağlıyor. Size teyit edebilirim ki,  istikrarlı bir şekilde yaşamak insana başarı getirdiği gibi, ruhsal olarak kişiyi motive edip iyimser olmasını sağlıyor. Bundan dolayı geleceğe yönelik hedeflerimi belirlerken, yeteneklerimi göz ardı etmeden belirliyorum. Çünkü başarı iyimserliği beslediği için, başarılı olma oranımı yükselterek, iyimserliğimi koruyorum.
Gençliğimin getirdiği öylesine güçlü bir enerji var ki içimde, eşi benzeri olduğunu düşünmüyorum. İddia ediyorum, o enerjiyi anlatacak kelimede yok. Yani yaşamanız gerek. İçinizde hissetmeniz gerek. Bu enerji, sahip olduğum iyimserliğime daha sıkı tutunmamı sağlıyor. Bazen enerjim doruklara çıkıyor, gözlerimi kapatıyorum o muhteşem duyguyu hissetmeye başlıyorum. Enerjim geçene kadar yüzümden gülümseme eksik olmuyor. Yaptığım işe bu enerjimi kattığım zaman, işimin kalitesi yükseliyor. Yani yaptığım işi aşkla yapıyorum. Eğer bir gün iyimserliğimi kaybedersem, kaybettiğim iyimserlik değil, içimde bulundurduğum enerji ve yaptığım işe olan aşkımdır.
Elbette hayat her zaman planladığın gibi gitmiyor. Beni üzen, huzursuz yapan ve başarısız olmama sebep olan bazı olaylar olabiliyor. Ama önemli olan şudur. Hayatım her ne kadar kötüye gitse de hiçbir zaman içimde ki coşkuyu, yaptığım işe olan aşkımı ve dünya ya olan hayranlığımı yitirmeme sebep olmayacak. Çünkü yaşadığım her olumsuzluk, yolda rastladığım tabela gibidir. Her tabelanın bana ilerisi için ders verdiğini biliyorum. Bundan dolayı can sıkıcı durumlarda, üzülüp zaman kaybedeceğime, ortaya çıkan sorundan ders almaya çalışıyorum.