Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: rtına2020
Eser Sıra Numarası: 160118eser04


BELİRSİZ YAŞAMLARIMIZA  UMUT IŞIĞI                                                                                          
           Gençler önce umut etmekle başlar her şeye sonra yavaş yavaş umut edilene inanılmaya başlanır. Önlerine konulan setler, engeller üzerinden atlamaya zıplamaya kalkar. Sonrasında geriye döndüğünde de kimilerini hata diye adlandırır.  Hayatını toptan mahvetmiş bir insan olmakla hayat tecrübesi edinmiş donanımlı, yetişkin bir insan olmak arasına bir çizgi çekildiği zaman, ortaya bazen belirsizlikler bazen hatalar çıkabilir.   Burada asıl olan umudumuzu kaybetmemektir.
Umut etmek aslında zihnin vücuda oynadığı bir tür oyundur. Bu oyunda yenilmek isteyenler umudu olmayan insanlardır. Bu oyunu kazananlar ise umudu olan ve zeki insanlardır burada tercih kişiye kalmıştır.   
Kişi ilerideki umutlarından yoksunsa gelecekten söz edilemez zaten. Sabah yataktan kalkmak için hiçbir nedeni, hiçbir amacı olmayan ama zoraki olarak kalkan bir toplumda büyüyen gençler ileride nasıl bir hayat umut ediyor, hayal edemiyorum. Etrafta boş boş gezinen ve yapacak hiçbir şeyi olmayan gençler hayal edemiyorum. Hayal edemiyorum çünkü biliyorum ki insan amaçsız, umutsuz yaşayamaz içlerinde ufakta olsa bir umut vardır,  bir amaç bir uğraş edinme umudu. Amacı olmadan yaşamak ya da böyle bir yaşamı istemek bile kişide bir amaçtır bence.                                                                                                                                                                                                            Umutlarımız geleceğimizde büyük rol oynuyor burada gençler yaşam hedeflerini gerçekleştirmek adına mücadele verirken umutlarını en üst düzeyde tutmayı bilmeli.
Beklentiler ve kararsızlıklar gençleri büyük oranda etkiliyor bunları çözüme kavuşturmanın tek yolu pes etmeden, umutsuzluğa kapılmadan zorluklara göğüs gererek ileriye emin adımlarla yürümek oluyor. Yarının kime ne getireceğini kimse bilmez.  Bu yüzden kendimize güvenerek ilerlemeliyiz. Hayat varoluş mucizeleri ile dolu kilitli bir kapıdır o kapının anahtarı ise amacı doğrultusunda ilerleyen kişidir. Biz istersek  belirsiz yaşamlarımıza her zaman bir umut ışıgı  vardır
Şu bir gerçektir ki hayatta hep mutlu olursak hayalini kuracak, o hayal uğruna umut edip var gücümüzle çalışacak neyimiz kalır. Umudun zıttı olan karamsarlıkta çok önemli bir unsurdur.  Büyük hayaller çoğu kez ulaşabileceğimiz o kadar uzaktır ki karamsarlığa kapılırız. Gerçekleştireceğimiz her küçük hedef bize bir sonrakini deneme gücü verecektir unutmayalım.
Liseyi bitirip üniversiteye girme hem gençlerin hem de ailelerinin en büyük isteği olmaktadır. Aile demişken bunların arasında aile desteği de büyük önem taşıyor tabi ki kişiyi motive eden sözler söylendiğinde insan psikolojik olarak hedefine daha iyi bir şekilde adapte olmakta. Manevi değerler bir yana maddi etkenler de olunca kişi ister istemez strese giriyor.  
Her anne ve baba çocuğunun mutlu olmasını ister ve onlar için, onların umutları hayalleri, geleceği için büyük emek sarf edip var gücüyle çalışır burada gençlere büyük iş düşüyor. Kişi kendisi için çaba sarf edildiğini görünce ister istemez etkileniyor. Mesela ben ailemin bana karşı çabalarını, emeklerini gördükçe ailemi hayal kırıklığına uğratmak istemiyorum. Biliyorum ki onlar her şeyden önce benim iyi bir insan olmamı sonra iyi bir meslek sahibi olmamı bunların bir getirisi olan saygınlık kazanmış bir kişi olmamı istiyor. Ben de öyle umut ediyorum ki kendi kendime konuşurcasına kendime kurallar koyuyorum. Hiçbir zaman unutmayın ne olursa olsun umursamaz bir insan olmayın. Çünkü umursamaz insanlar her zaman kaybetmeye mahkûmdur o yüzden her işimizi büyük bir ciddiyetle, elimizden gelenin en iyisini yaparak hayallerimize erişmeliyiz. Hayat acımasızdır insanı bazen öyle bir noktaya getirir ki kendisini kimsenin anlamadığını düşünür yaşadıklarından sonra bir daha deneme gücünü kendinde bulamaz ama öyle değildir. Yaşadıklarımızı zaman bize bir süre sonra unutturur.  Bu da şuna benzer insan ölünce değerli olur, ölünce bilinir kıymeti ama kişi ölmüştür bir kere ve bir süre sonra unutulur. Yani demek istiyorum ki yaşadığın olayları kendine bahane etme her şey gelip geçici.  Geçmişin rafları tozludur o tozlu raflarda yaşanan hiçbir olay boşuna yaşanmamıştır. Her birinden ders çıkarmamızı ister hayat.
Hayallerimize imkânsız bir şey gibi bakmak yerine “ Nasıl başarabilirim? “ , “ Nasıl daha iyisini yapabilirim?” sorularına yanıt aramamız bizim için en doğru karardır ve bu da her zaman umudun bir göstergesidir. Gelecekte zaten yaşanacak bir zaman dilimi değil midir? Zaman dilimi diyorum çünkü gelecek bir süreç ister ve kaynağı hayattır.
Hayat uzun bir yol gibidir aslında. Bir amaca bağlanmayan ruh yolunu kaybeder ve umutsuzluğa kapılır kişi kendini etkileyen olaylar karşısında  “ ben neden yaşıyorum “  sorusunu kendine çoğu kez sorar ama tüm bu belirsizlikleri yıkarak dimdik ayakta durmamız gerekir.  Hayallerimiz, amaçlarımız,  beklentiler bizi bir kuvvet gibi ayakta tutmalı. Şunu da unutmayalım ki biz ne kadar hırslı ve azimli olursak bıkmadan umudumuzu kaybetmeden derin bir nefes alarak yeniden deneriz ve asla vazgeçmeyiz.  
“Oğullarım gidin de Yusuf ile kardeşinden (duyarlı bir araştırmayla) bir haber getirin ve Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden umut kesmez” (12/87)          
        Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyelim çünkü bazen son dediğimiz anda bile her şey yeniden can bulur. Biz istedikten sonra umudumuzu kaybetmedikçe imkânsız diye bir şey yoktur. Unutmayalım yeter ki içimizde o duygularla yaşayalım. Biz o duygularla yaşadıkça hiçbir fırtına bizi yolumuzdan alıkoyamaz.önceki eser / sonraki eser