Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: esmer2016
Eser Sıra Numarası: 160219eser19UMUT
Hayatımdaki bütün olumsuzluklara rağmen iyimserim, gelecekten umutluyum çünkü;
Bir gün sokağa çıkın ve kalabalık bir yerde durun, kenara çekilin ve insanları inceleyin. Dikkat edin herkesin bir amacı var ve o amaç doğrultusunda adeta bir savaş içerisindeler. İşte bu savaşta tabi ki kayıpları olacak, üstün gelecek, ezilecek ama eninde sonunda bir şekilde yaşamaya devam edecekler. Fakat unutmayın bu savaşta bu insanların en ufak bir kayıpta umutsuzluğa kapılması o savaşı hükmen kaybettiğini gösterir. işte bu yüzden umudumuzu kaybetmememiz lazım. Mesela filleri düşünün. Şu fil dişi tüccarlarının tutsak ettiği binlerce fil… Bu filler doğar doğmaz ayaklarından kalın zincirlerle bağlanırlar ne kadar çabalasalar da kurtulamazlar. Yavaş yavaş büyüyen bu filler yetişkin birer fil olduğu zaman aynı zincirlerle bağlı kalırlar. Bu filler yetişkinlik çağında o zincirlerden onlarcasını bile aynı anda koparabilecek güce sahip olmalarına rağmen hiçbir zaman bunun için çaba harcamazlar çünkü “ umutlarını yitirmişlerdir”. 
Ben umutluyum çünkü ben on saniye sonra bile ne olacağını bilmeden yaşıyorum ama biliyorum ki bu on saniye sonra bir durumla karşılaşacağım o durum olumlu ya da olumsuz olabilir, onu olumlu yada olumsuz yapmak benim elimde, işte bu yüzden o on saniye sonrası için bile umutluyum ve iyimserim.Ben umutluyum çünkü bir umut insanın yaşaması için en gerekli gereçlerden biridir. Sadece insanın değil bütün canlılar için geçerlidir. Bir ağaç, dalı kesilince  yaşamı bırakıyor mu? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü her karşımıza çıkan tümsekte umutsuzluğa kapılırsak aslında hiçbir tümseği geçememiş oluruz. Güneş her battığında umutsuzluğa kapılsaydık aslında biz hiç gündüzü görmemiş olurduk.Umut bir çınar fidanı gibidir suladıkça büyür ve o fidan büyük bir çınar olduğunda onu yıkabilecek yok edebilecek hiçbir güç kalmaz. Düşünsenize umutsuzluğa kapılmamız için hiçbir sebep yok.Ben dersimi okula aynı servisle gittiğim,gözü doğuştan kör  bir kızdan aldım. O kız 4.sınıfa gidiyor ve işte o kız her sabah benim bile zor uyandığım saatte okuluna uyanıyor ve onun yüzüne her baktığımda o yüzde hafif bir gülümseme oluyor. Kör olduğu için umutsuzluğa kapılsaydı her sabah 24 km yolu gidip gelir miydi? O kız gelecekten umutlu evet bir engeli var ama bence o engel o kız için bir engel değil çünkü o kız umudu ile o engeli ortadan kaldırabiliyor.
  Peki şimdi soruyorum size bizim umutsuzluğa kapılmamız için bir engel var mı? Bence yok ki  olsa bile biz kendi umudumuzla o engeli ortadan kaldırabiliriz. Umudu olmayan insan, yarını olmayan insandır. Rahmetli Çetin ALTAN’ı da anmış olalım : Enseyi karartmayın!


önceki eser / sonraki eser