Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: emre2013
Eser Sıra Numarası: 160222eser68İYİMSERİZ ÇÜNKÜ  
  Gençliğimizin getirdiği tüm zorluklara, geleceğin tüm belirsizliklerine rağmen ileriye umutla bakmaya çalışıyoruz. Çalışıyoruz çünkü bunun için sebeplerimiz var. Uğrunda çabaladığımız amaçlarımız… Evet, iyimseriz çünkü geleceğin varlığına inancımız var. Gelecek bizim için doldurulmayı bekleyen bir defter gibi. Ve biz o defterin bembeyaz sayfalarına her kelimesini özenle seçtiğimiz sevinçlerimizi, hayal kırıklıklarımızı işleyeceğiz. Ve tüm sayfalar bittiğinde oluşacak muhteşem bir eserimiz var.
  İyimseriz çünkü ruhumuz henüz acı tecrübeler ile örselenmedi. Hayallerimiz yıkılsa bile ayağa kalkıp dünyayı yeniden keşfedebilecek gücümüz var.  Bir dokunuşumuzla tüm olumsuzlukları giderebilecek gizli güçlerimiz… Her geçen gün daha da bizi çevreleyen sonsuz enerjimiz var bizim. Yılmadan, usanmadan, tekrar tekrar deneyerek her deneyişimizde de karşımıza geçen güçlükleri sindirebilecek bembeyaz düşlerimiz.
Sebeplerimiz var çünkü zamanımız var. Doyasıya her türlü deneyimi yaşayabileceğimiz, yorulduğumuzu hissettiğimiz an ara verebileceğimiz uzun bir ömür. Kaybettiğimiz insanları ve yaptığımız hataları geri toplayacak vaktimiz ve sağduyumuz var neyse ki. Her şeyi silip süpürecek kibrimiz yok. Anlamsız hırslarımız, saplantılarımız ve boyumuzu geçen egomuz yok. Hali hazırda aklımız duygularımızın önüne geçmiyor. İyimseriz çünkü iyi kalpliyiz. Çünkü duygularımıza, sezilerimize ve vicdanımıza kulak verebiliyoruz. Bu sebeptendir ki mutlu olabilmek için ufacık bir bahane bile bize yetiyor. İyimserlik ahmaklık değil, bize verilenlerin kıymetini bilerek yaşamaktır. İyimserlik bir sanattır. Bu sanatı da sadece içinde iyilik olanlar zikredebilir. Ne mutlu onlara ki benliğini kaybeden insanlardan olmayacaklar… Motorize yaşam biçimleri olmayacak, kendilerini programlanmış gibi, bu hayatı yaşamak zorundaymış gibi hissetmeyecekler.
Hayallerimiz var çünkü sırtımızı koşulsuz güvenle yaslayabileceğimiz sevdiklerimiz, hatalı olsak bile bize kucak açıp kabullenecek sevgi dolu yüreklerimiz var. Bizi hep tutan sımsıcak ellerimiz var. Kafamızı yastığa koyduğumuzda vicdanımız ile münakaşaya girmediğimiz derin uykularımız var. Her uyandığımızda da özümüzü sorgulatmayan yüzler var etrafımızda. Hoş bizim vicdanımızı sorgulamaya cesaretimiz var.
Hayat bize henüz gerçek yüzünü göstermedi. Belki de bu yüzdendir bu iyimserliğimiz kimisine göre hayalperestliğimiz. Kime zararı var ki hayallerimizin? Kimisi bir ayağı yere basan, kimisi aklı beş karış hava da kime ne zararı var ki?  Ruhumuz da bedenimiz de taptaze. Hiç kırışıklık yok yüzümüzde. Gençliğin o sıcakkanı dolanıyor damarlarımızda. Yüreğimizde derin yaralar yok, birkaç sıyrıkla sağ kalmayı başarmışız. Ne aynalar bize ne biz aynalara küsüz. Henüz o kadar saydamız ki. İçimizde ne varsa saklamaya çalıştığımız art niyet sizce göz bebeklerimizin koyuluğunda bile gizlenemeyecek kadar berrak. Çünkü tek gayemiz zor olanı başarıp kendi hayatımızı hayallerimizi de süsleyerek ellerimizle ilmek ilmek işlerken boynumuzu dimdik tutmak aynı zamanda kimsenin boynunu bükmemek.
Acıyı bölüşen, umursamaz tavırlardan uzak, hiçbir şey yapamayacağımızı bilsek bile en azından kalben üzülen ve bunları yaşarken hiçbir art niyeti olmayan yürekleriz. İşin özü biz yılların yonttuğu taş yüreklerden değiliz. 


önceki eser / sonraki eser