Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: elif2700
Eser Sıra Numarası: 160222eser47FİLTRESİZ PENCERE

       İyimserim çünkü , hayat kötümser olacak kadar uzun değil. Dünyada yaşayıp da derdi , sıkıntısı olmamak var mı ? İşte hayatın püf noktası burada. Olayları nasıl yorumladığımız hangi pencereden baktığımızla alakalıdır.

      Her insan olaylara farklı pencerelerden bakar. Hayatımızı filtreyle yaşamak hepimize kolay gelebilir. Filtreli bir yaşam demek : hiçbir sıkıntısı olmamak kusursuz bir hayatın olması demektir. Ama hayatta sıkıntılar olmasa refahın ne önemi kalırdı ? Kötümserlik olmasa iyimserliğe imrenilir miydi ? Kötü insanlar olmasaydı iyi insan arayışında olur muyduk ? Suçlular olmasaydı hakimlerin ne önemi kalırdı ? Peki ya herkes mükemmel birer insan olsaydı hırs , amaç , kıskançlık gibi kavramların önemi kalır mıydı ? Ağlamak bizi üzmeseydi gülmek mutlu eder miydi ?

İyimserim çünkü , karşımdakine tebessüm edebileceğim dudaklarım , sevgi dolu bakabileceğim gözlerim , güzel sözlerle mutlu edebileceğim bir lisanım , mantığını kullanabildiğim bir aklım , duygularımla hayatıma renk katabildiğim bir kalbim var. En önemlisi ise ben hala nefes alabiliyorum. Hala yaşıyorum ve bu dünyada bir yer kaplıyorum . Varlığımı hakkıyla sürdürebildiğim sürede karşıma çıkan her sorunun bir çözümü vardır.Er ya da geç... Her sıkıntının bir yangın çıkışı vardır . Çünkü ben hala yaşıyorum ve çözüm üretebilirim. Çünkü ben hala bu dünyada iddiamı sürdürüyorum. Bunu benim farkında olmam bile yeterli. En azından kendim için.

Bir sıkıntıyla karşı karşıya mı kaldık ? Ah , vah çekeceğimize yapabildiğimizi yapıp bu sıkıntıyla mutlu olmayı bilmeliyiz. Sıkıntılar gelir geçer… Peki ya seneler… Ellerimizden kayıp gider zaman. Zaten en önemli varlığımızda zaman değil mi bu dünyada ? Biz insanların doğasında vardır ya bu. Aslında iyimser olamayışımızın en önemli nedenlerinden de biridir. Elimizdekiyle yetinmemek. Bizim için hep daha iyisinin olabileceğini düşünerek hiçbir zaman elimizdeki imkanları kullanamıyoruz . Ama bilmiyoruz ki elimizdeki imkanlarla olağanüstü şeyler yaratmak bize bağlı.

Yaşadığımız gezegen Dünya. Kimin için var ? Allah kimler için bu evreni özene bezene yaratmış ? İnsanlar için. Biz kendi evimizdeyiz. İnsan kendi evinde her zaman mutlu olabilecek şeyler bulamaz mı ? Kendi evi kendi saadeti için imkansızlıklardan imkan çıkarmaz mı ? İşte günlük yaşantımızda da bunu kendimize amaç edinmeliyiz. İmkansızlıklardan imkan çıkarmak. İmkan varken herkes sizin ne yapacağınızı tahmin edebilir. Asıl olay beklenmeyeni ortaya koymaktır.

    İyimserim çünkü , ben bir Müslüman'ım. Dünyada yaşadığım bütün sıkıntıların elbet bir gün son bulacağını biliyorum. Varsın dünya hayatında sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalayım , sonsuz mutluluğa , sonsuz sağlığa , sonsuz huzura er ya da geç kavuşacağımı biliyorum . Yaşadığım hiçbir şeyin boşuna olmadığını ve yaşanması gerektiğini de biliyorum . Bu olay tıpkı çalışmadığın sınavdan düşük aldığında üzülmemeye benzer . Çünkü zaten bunun olacağını bilirsin. Bu kaçınılmaz bir sondur . Hayatta yaşadıklarımız hiçbir olay boşuna değildir. İnsanlar olarak yaşadığımız küçücük bir olaya bile bir anlam bulmaktansa akışına bırakmamız gerek. Bazen de olacağı varmış diyerek önümüze bakmamız gerek .Bu hayatta mermileri tutmaya çalışmaktansa , isabet alanından çıkmayı denememiz gerek. Emin olun hayat kötümser olmaya değmez.