Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: deniz1004
Eser Sıra Numarası: 160220eser34
        İYİMSERLİĞİMİN NEDENİ
İyimserim, çünkü güne kötü düşüncelerle başlamak istemiyorum. Güne olumlu başlayarak günümün güzel ve mutlu bir şekilde geçmesini istiyorum. Güne olumsuz düşünerek başlamak tüm günün kötü geçmesine neden olabilecek bir tutumdur. İyimserliğimin büyük kısmı güne, haftaya, aya veya yıla nasıl başlarsan öyle başlarsın düşüncesi ile uyumlu. Mutlu olamadığım, tek başına ağladığım, mutsuzluktan hiç bir şey yapamadığım zamanları hatırlamak istemediğim ve onları tekrar yaşamak istemediğim için iyimserim. Bu tür durumlarla karşı karşıya gelmek en korktuğum şeydir. Tek bir günümün iyi ve mutlu geçebilmesi için her şeyi yaparım. Yeter ki içim rahat olsun.
İyimserliğin bir etkisi olduğu gibi kötümserliğinde vardır ki bu tür düşünceleri aklıma dikkatle sokmamaya çalışırım. Ben bardağın dolu tarafına bakmayı severim. Kötümser olmanın doğurduğutemel şeyler başarısızlık ve mutsuzluktur. Bir işe onun kötü sonuçlanacağını belleyerek başlarsanız o işin harika sonuçlar vereceğini düşünmek hayalcilik olur. Bir işe iyimser başlamalısınız ki, yapacağınız işi iyi sonuçlar versin ve sonunda sizde tatmin olun. Bir işi isteksiz yapmakla, isteyerek yapmanın arasında çok fark var. Bir işe isteksiz, kötümser bir şekilde başlarsanız o iş ne hızlı biter, ne harika olur, kısaca siz içten tatmin olmazsınız, yaparken zevk almazsınız. Bir işe istekli başlayarak, o işe iyimser bakarak birçok şeyi değiştirebilirsiniz. Hem işin daha hızlı bittiğini hisseder, hem de işinizi yaparken zevk alırsınız, ayrıca daha sonra pişman da olmazsınız.
Sonuç olarak ben hayatımın mutlu ve pişmanlık duymadığım bir şekilde geçmesini istediğim için iyimserim. Mutlu olmak benim tek önceliğim. Ben sadece mutlu olmak istiyorum ve bunu da günüme iyimser başlayarak başarabileceğimi umuyorum. Bir daha yalnız, üzülerek ağlamak değil, sevdiğim kişilerle gülmek istiyorum. Yapmam gereken işleri zorla ve isteksizce yapmak değil, istekli bir şekilde yapıp tatmin olmak ve yaptığım işten gurur duymak istiyorum. İstediğim birçok şeye iyimser olarak ulaşmak istiyorum. Ayrıca başka insanları da iyimserliğe teşvik etmek en büyük isteklerimden. Mutluluk hiçbir zaman tek başına güzel gelmemiştir bana. Biri yanımda somurturken mutlu olamadığım bir gerçek. Herkesin mutlu olduğu, yarınla umutla bakabildiği bir dünyada yaşamayı hayal ediyorum.


önceki eser / sonraki eser