Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: burjuva1905
Eser Sıra Numarası: 160218eser05


KARANLIKTAN AYDINLIĞA 

    Zaman geçiyor, devran dönüyor. Belki bir yerlerde çocuklar ölebilirken, başka bir yerde yeni doğmuş bir bebek, özene bezene hazırlanmış "Kaliteli Yaşam" kalıbının tam ortasına doğuyor. Hayat herkesi bir uçuruma sürüklüyor. Her köşesinden...Öylesine değil, yakamızdan paçamızdan sürüklüyor bizi bazen.Aslına bakılırsa her insanın bir uçurumu vardır. Önemli olan en kıyı uçurumda bile çiçekli yollar bulabilmektir. İyimserlik ile kaybedilecek ne zaman olur, ne hayat.Bir anda kendinizi belki de dünyanın en güzel çiçek bahçesinde bulursunuz. 

    Eğer zihinde beslenebilirse iyimserlik duygusu, kendi uçurumlarımız, hayata kazandırmak için yollara çıkarır bizi.Çocuğuz biz.Daha reşit dahi olmamışken binlerce umut ekeriz uçurum kıyılarımıza.Bazen yaşımızdan büyük, boyumuzdan uzun umutlar besleriz, hayata kocaman sarılabilmek için. İlkokuldan liseye kadar ilmek ilmek işledik umutlarımızı, adım adım çıktık hayatın yokuşlarından.Bizler kendi tarlalarımıza rengarenk hayatlar, arkadaşlar, dostlar ektik.Zamanın dönütler vereceği istisnasız kabulüm.Bir anlamda da ne ekersek onu biçmiş oluruz, değil mi ? Yarını kazanmak için bugünümüzde de yeni umutlar yeşertmeliyiz bahçelerimizde. Churchill'in dediği gibi "Dün ile bugün arasındaki kavga, yarını kaybettirir." Aslında basit, her doğan güneş yeni umutlar için bizlerin ayaklarına tohumlar serer.Bizler ise kendimiz nerede olmak istiyorsak orada hayatımızı yeşillendiririz.La Fontaine'nin bir sözü vardır ki hep uzak durmuşumdur, der ki: "Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez.".Bana kalırsa yaşadığımız hayat uçurum kıyılarını dönüştürdüğümüz çiçekli yollarla kazanılır.Klişe bir deyiş vardır "Çalışana her şey kolaydır." diye.Çok severim. Öğrenim hayatım boyunca sayısını hatırlamadığım kadar belge almamın da sebebi bu sanıyorum. Ama biliyorum ki başarmanın, kazanmanın ve iyi şeyler yapabilmenin manevi hazzını bana hiçbir şey kazandırmayacak.Şimdi ise yeni bir kapı aralıyorum hayatımın uçurumlarına, yeni umutlar besliyorum; iyi bir mühendis olabilmek gibi... Çalışıyorum, çünkü çalışmasam uçurum kıyılarım  yeşillenmez benim.Çıkamam o yokuşları.Aslında farkında olduğum için yaşım neyi getirirse karşıma, iyimserim.Çünkü çoğu şeyin farkındayım, çünkü pozitif düşünebiliyorum.En keskin uçurumlarda bile.Rahman'la aramdaki bağ sağlıyor belki de bunları. Allah kelamı çok şükür düşmüyor kalbimden, dilimden. Çok zeki biri değilim, iddia da edemem bunu. Ama elimden gelen her şeyi yaptım bugüne dek.Bundan sonrası da böyle devam edeceğim.Değişmem olanaksız.Çünkü her saniye kazanmam gereken bir hayat var. Vazgeçmemeliyim. 

    Belki yıllar, belki aylar, belki dakikalar var ; iyi şeyleri başarabilmem için.Biliyorum. Elbette ki insan kendine inandığı takdirde başarır,yaşar.Ama asıl önemlisi, iyimser düşünüp, iyiyle karşılaşmaktır hayatta. Demiştim ki her insanın uçurumları vardır.Herkes kendi uçurumlarından hayatlar doğurur ama inandığı doğrultuda.Schopenhaver der ki:"Basit bir insan zamanı nasıl öldüreceğini,değerli bir insan da zamanı nasıl kazanacağını düşünür." Zamanın katili olmamak için, zamanı sevmek gerekir.Zamanımı seviyorum.