Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: bıdış0704
Eser Sıra Numarası: 160211eser05 


    BENİ YAŞATAN GÜÇ  
     Kelebek, ipek kozasından çıkabilmek için etrafını saran ipek ağını yırtar… Civciv yumurtadan çıkabilmek için kendi derisinden daha sert olan kabuğu kırar…Bebek ana rahmine düştükten sonra dokuz aydan fazla bir süreyi bekler;  dünyaya gözlerini açabilmek için…  Demek ki umut canlıların doğasında zaten var. Sonradan öğrenilen bir şey değil . Umut ve yaşam birbirinden ayrılmaz bir bütün.
Bütün canlıların yaşam süreleri doğanın dengesi için önceden planlanıp  düzenlenmiş gibidir.  Doğa kendi düzenini matematiksel bir formüle bağlamış gibidir. İnsan yaşamı da bu  sürecin bir devinimidir aslında. Dünya da hayat sürdükçe de bu devran böyle devam edecektir. Canlıların ortak gayesi, kendilerine sunulan zaman içinde   yaşamaktır. Zamanını dolduran göçüp gitse de, gidenlerin yerine doğa yenilerini  koyar. Bu şekilde kainatttaki  denge de kendi kendine yenilenerek devam eder. Doğada var olan bu düzen  hayat denilen olgunun öyle veya böyle devam etmesini  sağlayacaktır.
Ben de bir canlıyım ,İnsan deniliyor bu dünyada benim adıma. Ben de bir sürecin neticesinde bu dünyaya geldim. Bir canlıyım ve yaşamak için ne gerekiyorsa onu yapıyorum. Yiyorum, içiyorum, nefes alıp veriyorum…Neşeli anlarımda tebessüm ediyor, gülüyorum. Üzüldüğüm zamanlarda ise içim burkuluyor ağlıyor ve göz yaşı döküyorum.
Bu dünyada, hiç kimsenin bilmediği gibi bende bana biçilen ömür süremi bilemiyorum. Ama hiç ölmeyecekmiş gibi hayatıma devam ediyor, dünü dünde bırakarak "yarınım" için mücadele ediyorum. Şu an için bu hayat mücadelemi bir öğrenci olarak devam ettiriyorum. Öncelikli olarak görevim, okulumdan en iyi dereceyle mezun olmak.  Daha  sonra yükseğine devam etmek.
Yarınımdan umutluyum öyle olmasa bugünkü yaşantımın ve de gayretlerimin bir amacı olmazdı. Beni geleceğe taşıyansa içimdeki umuttur. Mesleki alanda kendi çabalarımla gelinebilecek en yüksek noktaya ulaşabilmenin ve kendime zirvede bir yer kapabilmenin umudu ile mücadele ediyorum. En önemlisi her zaman umutlu kalmayı başarmaktır. Çünkü umudunu kaybeden her şeyini kaybeder.
Yarınımdan umutluyum  çünkü yaratılış olarak bana diğer canlılardan farklı şekilde  verilen zekamı, aklımı, hayal edebilme gücümü  kullanıyorum. Ve  bu güçler  sayesinde yaşamda istediğim gibi var olabileceğimi   biliyorum. Bütün  umudum  hayatımı en iyi ve en güzel şekilde devam ettirebilmek. Çünkü umut, ruhun gıdasıdır, hayal dünyasının oksijenidir. Ahmet Hamdi Tanpınar : “İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar.” demiştir. Yarına güvenle bakabilmek için umuda, umutlarımızı n sürekliliği için de güzel hayallere ihtiyacımız var.  Yaşadığımız her gün, diğer günden daha güzel geçecek umuduyla uyanırız.
Yaşadığımız dünya ne kadar acımasız ve bizlerin önüne çıkan engeller ne kadar zor olsa da ben geleceğim ve ileride doğacak çocuklarım için bu dünyadaki yaşam koşullarını çok  daha iyi yapabileceğime inanarak yaşıyorum.  
Bir filozofun dediği gibi ”Ulaşamazsam da hayattaki en büyük gayem, gözlerimin görebildiği en uzaktaki yıldıza erişebilmek” düşüncesindeyim. Ve ben, o yıldıza erişeceğime inanıyorum. Bugün için zaman zaman maddi imkansızlıklar içinde olsam da, istediğim her şeye sahip olamasam da, ailemin bana verebildikleri ile yetinmesini biliyorum.
   Birileri adına ne derse desin yaşam standartları ve yaşadığımız hayatın gerçekleri ne kadar insafsız olursa olsun ben her şeye rağmen "Yarınımdan umutluyum..." Çünkü, "Ben bir insanım..."


önceki eser / sonraki eser