Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: balves2222
Eser Sıra Numarası: 160222eser23
MUTLU BAKIŞ
        
Hayat iyimser olmamı gerektiriyor. Bu hayatta iyimser olmazsam mutlu olamam. Beklentilerimi yüksek tutuyorum. Yüksek beklentiler yüksek sonuçlar doğurur. Aza kanaat etmiyorum her zaman daha fazlasını istiyorum. Çünkü aza kanaat edenin daha fazlasına ulaşamayacağına inanıyorum.
     
Azla mutlu olanlar basit, küçük insanlardır. İyimser olmak aza kanaat etmek, küçük beklentiler ile yaşamak değildir. Harp Okulu’nda, uçuşlar başarılı olabilecek miyim, Kurmay pilot olabilecek miyim gibi sorular benim hayatımdaki belirsizliklerden yalnızca birkaçı… Bu sorular ile yüzleşmekten kaçmak zayıflık olur; fazlasıyla düşünerek sıkıntı haline getirmek ise aptallık. Ben ise belirsizliklerimle farkındayım. Onlarla yaşamayı öğreniyorum ve kabul edilebilir, mantıklı riskler alıyorum.


Geleceğimdeki belirsizlikler benim risklerimdir. Bu riskler ile başa çıkabilmeliyim ve onlarla yaşamayı öğrenmeliyim. İnsanlara iyi niyetle yaklaşıyorum. Onların eylemlerini değerlendirirken şüpheci davranmıyorum. İyimserim fakat pembe gözlük takıyor değilim.
Pozitif enerji yayıyorum ve bunun bana olumlu olarak döndüğüne inanıyorum. Günlük hayatımda defalarca kez pozitif enerjinin gücünü test ettim. ‘’Bütün terslikler de beni buluyor’’ diyen insanların hep kötümser olduğunu gördüm. Sahiden de nerde bir dert, tasa varsa ucu bir şekilde onlara dokunuyor. Negatif enerji yaymalarının bedelini ödüyorlar. İnanıyorum ki psikoloji hayatımızda çok önemli bir yer ediniyor ve yaşadıklarımızın sebebi olma durumuna gelebiliyor.

Hayata nasıl bakıyorsak hayat da bize öyle muamele ediyor. Tecrübelerim, yaşadıklarım gelecekti onca belirsizliklere rağmen beni iyimser biri olmaya zorluyor. İyimser olmamın yegâne nedeni budur.