Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: balım2001
Eser Sıra Numarası: 160221eser34HAYATIN ELİNDEN TUT
        İyimserim çünkü hayatı yaşamayı biliyorum… Herkesin hayatında, yaşamında zor evreler    vardır. Önemli olan bu zamanları sabırla, inanarak ve güçlü bir şekilde aşmaktır.
Elbette Polyanna olun demiyorum size. Sadece hayatı kuralına göre oynayın diyorum. Evet, oynayın diyorum. Bazı insanlar bu oyuna bir adım, iki adım, belki de on adım önden başlamış olabilir. Yaptığınız en büyük hatalardan biri o insanlarla birbirinizi kıyaslayarak, kendinizi dibe vurmak. Hele de ergenlik dediğimiz bu dönemlerde gençler kendilerini diğer şahıslarla kıyaslamaya bayılıyor. Kendinizi başkasıyla bir tutmak sizce güzel bir şey mi? Her insan birbirinden farklı ve özeldir, önce bunu kabullenin. Ve en önemlisi olumlu düşünmeyi kendinize kural edinin. Düşündüğünüz her ne varsa onu hayatınıza çekersiniz.Bunu size biraz daha açayım.”Başım beladan kurtulmuyor” deyimi buna en güzel örnek olmalı.Başınıza kötü bir şey geldiği an karamsarlığa başlıyorsunuz.Yapmayın!Tabi ki başınız o zaman beladan kurtulmaz.Kendi ağzınızdan çıkan her şeyi hayat size veriyor işte.O kalıplaşmış deyim yerine “Her kötü günün bir sabahı ve sonu var.Mutluyum çünkü sorunlarım geçiyor” bu cümleyi kullanın. Mantıken şimdiki zaman ile konuşmalısınız. Böylelikle dilediğiniz her şeyi hayatınıza daha hızlı çekersiniz. Bunları size anlatmamın sebebini merak ediyorsanız şöyle açıklayayım; Yaşam, ömür, hayat siz nasıl hitap ediyorsanız, öne yön vermek sizin elinizde. Bu yüzden karamsarlığa kapılmayın. Hayatta iyi, kötü ne yaşıyorsanız sizin elinizde arkadaşlar. Fakirlik, şişmanlık, ya da görünüş bunlardan bahsetmiyorum. Kendinize sorun olarak gördüğünüz birçok unsur sorun bile değil demeye çalışıyorum. Her şeyin bir çözümü var, aklınızı kullanarak bunları kontrol edebilirsiniz. Mutlu olabilirsiniz. Size bir örnek vereyim,mesela ünlü yazar Aykut Oğut. Bizden hiçbir farkı yok. O da bizim gibi bir insan, duyguları, hisleri var, ama inanarak, yılmadan, azimle ve vazgeçmeden 150 kilodan 80 kiloya düşmesi, sıfır İngilizce ile yabancı bir ülkeye gidip orda zamanla kendini geliştirerek adını Dünya’ya duyurması. Bunların hepsi istemek, hayal etmek, olumlu düşünmek ve istediğin şeyi kendine çekmek… İstedikten sonra yapamayacağımız hiçbir şey yok. Bunun en büyük örnekleri etrafınızda.              
Hezârfen Ahmed Çelebi, adını duyduğumuz an aklımıza ilk gelen tabir “uçan adam”...Evet inanılmaz değil mi? İnandı ve başardı. Peki ya Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u almayı kafasına koymuştu ve yaptı. Gemilerini denizden değil karadan yürüttü, duyan herkese inanılmaz gelse bile yaptı evet. Daha bir çok insan inanarak, hayal ederek, olumlu düşünerek, imkansız kavramını aşarak hayatlarını değiştirdiler kendilerini tarihe yazdırdılar. Sizin bu insanlardan ne farkınız var? Hayatın tüm zorluklarını aşmak elinizde olan bir şey. O güç sizde var. Yapmak istediğiniz şeyleri ertelemeyin.Belki de hayatınızda olan zorluktan sizi kurtaracak tek şey o sürekli ertelediğiniz eylemdir.Artık umuyorum ki anlattıklarımla o istediğiniz her ne ise,hayatınıza o şeyi çekmeyi az çok biliyorsunuz.Dediğim gibi Polyannacılık değil bu. Farkındalık arkadaşlar. Bunun adı farkındalık. H. Newman’ın dediğine göre “Dünya’yı pembe gören de belki kara gören kadar yanılmıştır ama ondan daha mutlu yaşar.”Yani dediğim gibi hayata nasıl bakarsak o da bize o şekilde karşılık verir. Geleceğe karşı güzel umutlarınız olsun, hayal etmeyi hayat felsefeniz edinin, edinin ki ona kavuşabilesiniz. Bardağın hep dolu tarafından bakmayı öğrenin. En kötü anınızda bile o olayda güzel bir şeyler aramayı deneyin.
       Ben iyimserim. Çünkü fazla kilolarımla, hayatımdaki sorunlarımla, boyumun kısalığıyla yahut uzunluğuyla, maddi veya manevi yokluğumla mutluyum. Çünkü bunların geçici olduğunu biliyorum. Hepsinin üstesinden gelebileceğime inanıyorum. İşte oyunun tek kuralı bu arkadaşlar. İyi düşün, hayal et, hayallerini hayatına çek. İyi oyunlar…