Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: baki1717
Eser Sıra Numarası: 160221eser53
                        ŞAFAKTAN ÖNCE HER YER KARANLIKTIR
İyimserim; çünkü yarın dünün ışığıyla geleceğini yarattığı için, yaşadığım ülke ve toplum itibariyle pozitif kaderciliğe sabitlenmeden umudumu canlı kılarak geleceğimi yaratma düşüncesindeyim. Hak, hukuk ve adaletin sekteye uğratıldığı, barış ve özgürlüğün sevda olarak bir güvercinin kanadında kırıldığı dünyadan, kendisini  küllerinden doğuran Anka Kuşu misali içimdeki yaşam ateşiyle karanlığı yakıp, geleceğime çıra ve mum alevi olmanın kötümserliğinin bertaraf edilip, her şeyin akılda yeşermesi gerektiği inancındayım.
Bu konuda umuda değinmeden, umudun anlamını çözmeden, geleceğe dönük belirsizliklerin üstesinden gelinemeyeceği kanaatinden hareketle belirtmek isterim ki;
Umut; ruhun çıplaklığını örten, bunalımların ayazlığından koruyan soyut kıyafetimiz olarak insandan da öte bir öngörüdür, yaşama bağlanma gerekçesidir. İnsanoğlu yaşadığı çağ ve yaşadığı yüzyıl ne olursa olsun kendisini geleceğin bağlamından kopartmamalıdır. Negatif olaylar her zaman direnç mevzilerimizin dayanıklılık sınavıdır. Zayıf noktalarımıza ne kadar ümit taşırsak, umut yüklersek o kadar dirençli ve güçlü oluruz.
Özellikle insan olarak  yaşadığımız en heyecanlı ve tecrübesiz mevsim olan gençliğin bu anlamda bilinçli olması gerektiğini düşünüyorum. Her ne kadar şahit olduğumuz  ya da duyduğumuz savaş, salgın hastalık, cinayet, tecavüz gibi birçok karamsarlık örneklerine rağmen geçmişe nazaran eğitim seviyesinin yükselmesi, bilim ve teknolojinin ilerlemesi, eski kuşağın aşamadığı bazı çıkmaz ve açmazların yeni nesilde düzlüğe çıktığı, görünen köy gibidir.
Bu nedenle bir genç olarak bünyemde barındırdığım aydınlık meşalesi ve kendimde oluşturduğum farkındalık ile yarınların daha yaşanılır, daha dişe dokunulur güzellikte geçeceği umudu her daim zihnimde, yüreğimde capcanlı ve diridir.
Bu duygu ve düşüncelerimle; geleceği, içinde bulunduğum çağı, hürmetle, emekle daha da ileriye taşıyabilmenin heyecanıyla selamlıyorum.


önceki eser / sonraki eser