Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: babam2001
Eser Sıra Numarası: 160222eser53                                                BİZLER VE KAHRAMANLARIMIZ

       Gelecek,hayaller,umutlar bizi geleceğe bağlayan en önemli unsurlar. Yorulduğumuz zaman pes edip hayallerimizden vazgeçmeyi düşündüğümüz zaman bize neden olmasın'ı hatırtalatan bizim asla hayattan kopmamamızı sağlayan önemsiz görünen kahramanlar! Büyüyoruz,hergün ülkemiz hakkında yeni bir şey öğreniyoruz,geleceiğimiz hakkında yeni şeyler düşünüyoruz oysa bütün büyüklerin bizim geleceğimiz hakkında zaten bir fikri var .  
                  
     Sohbet ortamlarına giriyorum. Ailecek gittiğimiz komşu oturmalarında,benim hakkımda Sabit bir soru var. O soru sorulmadan bir sohbetin bittiğini hatırlamıyorum. O meşhur soru "Büyünce ne olucaksın?" Doktor olucam,avukat olucam,yazar olucam vs... burda önemli olan kimin olucam dediği mesleği yapması değil burdaki asıl mesele,en önemli mesele hepimizin iyi yerlerde olacağımızı hayal etmemiz.Bu gençliğin en güzel dönemleri,en güzel yanıda bu ya hepimiz iyimseriz.Büyük insanlar gerçekçiğiz başlığı altında kötümserler. Bizde gerçekçiyiz,oysa onlar bizim gerçekciliğimizi polyanacılık zannediyorlar oysa çok farklı şeyler.Biz iyimseriz çünkü umudlarımız,hayallerimiz var.Biz bu ülkeyi yükselteceğiz diyoruz,hayallerimiz  büyük diyoruz  olmaz umutsuz diyorlar DEĞİL umutsuz falan DEĞİL. Hayalleri olmayan insanlar Umutlu olamaz oysa bizim tek varlığımız umutlarımız.Her şeye umutla,iyimserlikle bakmamızın tek bir nedeni var. Bu neden ise bizi bütün kötü belirsizliklere ,bütün kötü yorumlara ve en önemlisi olabilicek bütün engellere rağmen bizi ayakta tutan,hayatta engeli olan yol dışında daha bir sürü yol olduğunu ve bu yolların hepsinin istediğimiz sonuca götüreceğini hatırlatan "HAYALLER". Herkes farklı bir hayalle sahiptir ama hayalleri olan herkesin ortak noktası gelecek için umutlu olmalarıdır.Örneğin Edison herkesin bildiği heryerde önümüze çıkan bir örnek. Ampulü bulmak için 3000'den fazla kez çalışma yapmış.Neredeyse her sene Fen dersinde karşımıza geliyor bu örnek ama öğrencilerin kaçı buörneği ciddi ciddi düşünmüştür.Kolay değildir sonucunu bilmediğiniz bir şey için bu kadar çabalamak kolay değildir kimsenin başarıcağınıza inanmadığı bir zamanda bu kadar çok kez pes etmemek.Bu örnek tamda demek istediğim her şeyi bir arada tolamış gibi.Edison'un bir hayali vardı ve umutluydu.Çünkü insan yapamayacağı bir şeyi hayal de edemezmiş. Allah hiç bir kuluna yapamayacağı bir şeyi hayal ettirtmezmiş.Edison hayal ettiyse yapabileceğinin farkındaydı ve hayal ettiysem yapabilirimde dedi ve yaptı.Bunun gibi birçok örneksunabilirim size ve bu örnekler bize umudu olan herkesin hayallerine ulabildiğini gösterir. Olumsuz örneklerde olabilir tabii ama,bence bu olumsuz nedenin sonucu  yeterince içten hayal etmemekten geçer.
 
         Sonuç olarak hayaller bizi her şeye rağmen ayakta tutan minik ama işlevi hayllerimiz kadar büyük olan kahramanlarımız. Umut ise bu yolda yürürken sendelediğimiz anda düşmememizi sağlayan yardımcılarımız.Hayatta her şeyinizi kaybettiğiniz anda bile umudunuzu kaybetmemeniz dileğiyle.