Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: ayyıldız1923
Eser Sıra Numarası: 160220eser27


                                         YARINLARA HEP UMUTLA BAKMAK MI?

      Zaman kendisiyle beraber sürüklüyor bizleride farklı şehirlere. Kimi zaman masum bir çocuk oluyoruz kimi zaman ise hırçın bir deniz.Her depremden sonra kalkabiliyoruz ayağa,saçlarımıza aklar düşsede tutunuyoruz koca bir çınara.Çünkü umudumuzla doğuyoruz bir güneş misali tüm dünyaya.Hayat ilmek ilmek örerken her anı bu filmin başrolü olan bizler de ona eşlik ediyoruz.Sabahın ilk ışıkları penceremize değdiğinde merhaba diyoruz yeni güne ve yaşadığımız müddetçe kızgınlıklarımızla ,kırgınlılarımızla,sevinç ve mutluluklarımızla inadına tekrar tekrar diyeceğiz her güne ''merhaba'' diye.Gün olur yaşam mucizeler sunar önümüze ardından karanlık çöker,etraf simsiyah olur fakat örtemez o sinsi karanlık hakikatleri işte bizlerde hakikatlere gömülü birer mucizeyiz. Neden mi ? Yaşıyorsak eğer evet bizler birer mucizeyiz ve mucizeler hayatı anlamlı kılan varlıklardır daha önemlisi hayatatta kalmak için mucizler gereklidir.Bunu kendimize hissettirmek zorundayız.Çünkü biz bir basamak daha yükselmek istedikçe önümüze engeller çıkacaktır hatta bazen canımızı yakan basit ve bir o kadar da ağır olan cümleler... İşte tam da o anda hatırlayacağız mucize olduğumuzu ve parıldayacağız var gücümüzle insanlığa zira onların unutmuş olduğu benliklerini anımsattıracağız simalarına fırsatını yakaladığımız vakit.

     Tamda bunu yapıyorum kendime,nefes aldığım her saniye.Kimilerinin tabiriyle daha yontulmamış bir taşım. Hayat ne saçlarıma aklar hediye etti ne de o kadar tecrübe şu ana kadar bana. Kısaca toyum daha.Evet belki daha 9 aylıkken tanıştım en acı acımasızlığını insanlığın,daha konuşamıyorken anladım olup bitenleri ama ne pahasına olursa olsun yenik düşmedim yarınlarıma! Önce emekledim doğruyu yanlışı ayırt edebileyim diye daha sonra yürüdüm,yürüdüm yürüdüm ve hala yürüyorum,yürüyeceğim... Fakat hiçbir zaman küsmeyeceğim tabiata aksine sıkı sıkı sarılacağım gökyüzüne bilakis sıçrayacağım sıçrayabildiğim kadar elim değene kadar bulutlara,göğe üstelik her yağmur yağdıktan sonra güneş açtığında bütün yüreklerin huzurla sakladığı gökkuşağını büyük bir zevkle seyredeceğim.Devam ediyorum, evet;çünkü umutlarım var benim içimde büyüttüğüm,hayallerim kendimle zıtlaştığım eleştirilerim ,öfkem ,kavgam... Herkes gibi herşey gibi. Peki sürekli üstüne basa basa söyleğim öyle ki en sevdiğim şu umut nedir ? Kime göre veyahut neye göre değişir derseniz eğer;Umut  bir kimsenin kişisel yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancı olarak tanımlanabilir. Türk Dil Kurumu ise umut sözcüğünü "Ummaktan doğan güven duygusudur diye tanımlıyor.Binevi bir ihtiyaç gibi.Sürekli başka bir yerden esiyoruz kimi zaman güneye,kimi zaman kuzeye niçin nereye diye sordukmu hiç kendimize sanmıyorum. Çünkü gençliğin vermiş olduğu belirsizliklerle sağlam basmak istiyoruz yere tabiki de herzaman için olacak diye birşey yok fakat yelkovan ile akrebin hala birbirini takip ettiğinide unutmamak gerek. Tıpkı yokuş çıkarken yorulduğumuzda bir ara duraksayıp soluk almak gibi. Kanım bu kadar kıpırkıpırken ve belirsizliklerle doluyken hayatım buna rağmen neden bu kadar umutluyum? sorusuna yanıt olarak nefes almakla başlayabilirim.Nefes alıyorum ,hayattayım ,sağlıklıyım,beni çok seven bir annem var, kışın soğukta kalan kimsesiz birisi değilim,mavi eldivenlerim yeşil kulaklıklarım var. Rahatça konuşabildiğim arkadaşlarım ,dostum ve sevdiklerim var. Görüldüğü üzere var da var o halde neden ufacık mutsuzluklar yapay setler gibi örtsün umutlarımızı? Umut,genç tutkuların dadısıdır demiş BİCKERSTAFF.

     Bizde okumuzu tam hedefe atma yolunda garip bir yolcuyuz henüz.Ne pahasına olursa olsun Umut her kalbe iyi gelir, iyimserlik getirir.Bunun içindir ki ister genç olun ister tatlı bir ihtiyar,umutla kalın.Hayat ve zamanın gizli dostluklarına tanıklık eden ben iyimserim çünkü ; hayatın yarın bana sunacağı birden çok bilinmeyenli denklemlere rağmen savaşacağım, yılmayacağım ve öldürmeyeceğim içimdeki çocuğu her gece ona sarılacağım birde etrafa gülücükler saçacağım hatta ne getirirse bana bu durmaksızın dönen dünya paylaşacağım!