Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: aslan5555
Eser Sıra Numarası: 160221eser27
GELECEĞE UMUTLA BAK  
Günümüzün gençleri her şeyden çok çabuk etkilenir oldu ki buna ben de dahilim. Gerek toplumsal olaylar gerekse kendi çevremizde yaşadığımız olaylar bizi büyük bir bilinmeze sürüklüyor. Bizler bizden bir önceki nesil gibi hayatımızı şekillendirecek büyük planlar yapamaz olduk. Kısacası büyük bir belirsizliğe kapıldık. Bu yüzden hiçbir şeyin farkına varamaz ve doğru kararlar veremez olduk.
En ufak bir sorunda sanki dünyanın en şanssız insanıymışız,sanki bizden dertlisi yokmuş gibi karamsarlık kaplıyor içimizi. Aslında tam tersini yaparak güçlü durmalıyız. Bu zorluğun bir gün aşılacağını düşünmeliyiz. Çünkü her  karanlığın sonu aydınlıktır aslında.
  Bizi belirsizlikten kurtaracak tek çözüm yine biziz. Aslında bizim düşünce yapımızdır çözüm. Çünkü bu dünyada ne için savaşıyorsak,neyi daha çok düşünüyorsak onun için uğraşıp kendimizi belirsizlikten kurtarabiliriz. Mesela bir şeyi çok istiyorsun ama yaşadığın şartlar ona ulaşmana izin vermiyor. İşte kilit nokta bu! Bizim yaşadığımız belirsizlik burada başlıyor. Çünkü biz zorluğa düştüğümüzde istediğimiz hedefin önündeki en ufak engeli görüp kaçıyoruz. Ama o engel bu yolun en kolay engeli aslında. Ya daha zorları varsa? Ama ödülü çok güzelse? Kolay,pes edip her zamanki gibi pişmanlık yaşarız. Çok kolay değil mi pişmanlığı yaşamak? Hiç de değil. Sadece gidenin arkasından bakmaya alışmışız biz.
Mesela sen! Bu hayatta en sevdiğin veya istediğin şey ne? Onunla yapmak veya yaşamak istediğin ne? Ona ne kadar değer veriyorsun? Ona ne kadar paha biçiyorsun? Bu sorulara cevap verebilir misin? Ben rahatlıkla verebilirim.
Bu hayatta en sevdiğim kişi annem. Onunla yapmak istediğim tek şey ömrüm boyunca yanımdan ayrılmaması. O benim için her şeyden ve herkesten değerli ve o paha biçilemez bir insan. Bu sorulara cevap verince hayatın belirsizlikten kurtulur ve hayatına şekil veren sen olursun. Hayat sana şekil vermez. Çünkü bu hayatta en sevdiğin,en çok istediğin şeyi kaybettiğinde yarına umutla bakamazsın ki! Düşünsene onu kaybettiğini. Çok korkunç değil mi?
  Sonuç olarak bence hayatını belirsizlikten kurtarmak istiyorsan önce karamsarlığı bırak, kendine bu soruları sor ve bu sorulara bıkmadan cevap ara. Cevap bulamazsan sakın vazgeçme çünkü o cevap bir yerde mutlaka senin onu bulmanı bekliyordur.


önceki eser / sonraki eser