Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: alp1071
Eser Sıra Numarası: 160222eser22
İYİMSERİM ÇÜNKÜ NEDENLERİM VAR
Tık tık... Saniyeler eşliğinde zaman akıyor. Geçmişe bakıp düşündüğümüzde, derslerde geçmiyor dediğimiz zaman çok hızlı geçmiştir. İlk insandan bu yana birçok devir gelmiş geçmiştir. Hatta kendi ortalama ömrümüz olan 70 yaşıyla 4,5 milyar yaşında olan dünyanın yaşını kıyaslarsak zamanın hızla aktığını söyleyebiliriz. Zaman akarken çeşitli olaylar da meydana gelmektedir tabi ki de. Zamanla gelişmekte olan bu olaylar da duyguları ile yaşayan insanları etkilemektedir. Hele bir de duygusal olarak yıpranmış bir insana kötü bir haber gelirse işte o zaman karamsarlık denen duygu ortaya çıkabilmektedir. İnsan kızdığı veya somurttuğu zaman vücudunda daha fazla kas kasılıyor ve bundan dolay insan kendini rahat hissedemiyor. O zaman neden Polyannacılık oynamıyor ve kendimizi rahatlatıp gülümsemiyoruz?
Yarınların geleceği olan genç nesil olarak iyimserim çünkü bir yerlerde bomba patlıyorsa orası için üzülen birileri var ve ilerleyen zamanlarda insanlara nefret duygusu değil mutluluk ve şefkat duyguları aşılanacak. İyimserim çünkü vatanı milleti için hayatını adamış bir nesil yetişiyor. İyimserim çünkü ağlayan çocukların yerlerini gülüp oynayan çocuklar alacak. İyimserim çünkü bugün yardıma ihtiyacı olan birini gördüğümde ona yardım ettim. İyimserim çünkü bana karşı kötülük yapan birine karşılık beklemeden yardım ettim ve arkadaşım hatasını anlayıp bir daha böyle kötülük yapmayacağını belirtip benden özür diledi. İyimserim çünkü çaresiz bir bebek gibi yardıma ihtiyacı olan insanoğlunun yine bir bebek gibi kötülük düşünebileceğine inanmıyorum. İyimserim çünkü kötümser olmak için geçerli bir sebebim yok. İyimserim çünkü karamsarlığa düşmek bana yakışmıyor. İyimserim çünkü dermansız hiçbir dert yok. İyimserim çünkü sağlıklıyım. Bunca sebep varken kısacık ömrü olan bir fert karamsarlığa, yılmışlığa ve bezginliğe düşmemelidir hatta buna hakkı yoktur. İyimser bir ferdin bir bakışı, bile birçok insanın zamanla biten yaşam enerjisini yenilemesini sağlamaya yeter. Zaman, ne zaman bizi olumsuz bir duruma sürüklese o durumdan bile ders çıkarıp üstesinden gelebiliriz. Zaten insan aklı olan bir varlıktır ki, sağlıklı düşünen bir insanın yarısı su dolu bardağa baktığında tepkisi boş bardak değil, dolu bardak olacaktır.
Kısacık ömrümüzde karşımıza çıkan her şey bizim için bir fırsatsa neden karamsarlığa düşelim ki? Hayata dolu tarafından bakıp tüm olayların üstesinden gelebileceğimiz potansiyelin içimizde akan kutsal kanda mevcut olduğunu unutmayalım.


önceki eser / sonraki eser