Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: adaletinyazarı6470
Eser Sıra Numarası: 160222eser67BAKMAYIN GÖRÜN
    Aklımdaki kavramın karşılığı sözlükte hukuk ise yaşadığım sistem hangi hukuk? Hukuk yeminleriniz saniyelerde kalmış… Haklının yanında durmak yerine; korkunun sizi çektiği kuyunun en dibindesiniz. Yargının özgürlüğü kelepçelenmiş demir parmaklıkların ardında tahliyesini bekliyor.
     Eşitliğe belirli kesimin görebildiği, dokunulmazlık adında sönmüş bir yıldız eklenmiş. Hukuk kişiye özel olmamalı… Herkesi eşit şartlarda kabul etmelidir! Siyasi ve sosyal güçler yargıya karışmamalıdır.
      Pusulanın ibresi doğru yönü gösterir… Baktıklarımız değil gördüklerimiz doğru olanı gösterir. Fransa’da yaşanan ve ülkenin tarihine damga vuran Dreyfus Olayı’nda; Emile Zola’nın ‘’İtham Ediyorum!’’ yazısında belirttiği gibi ‘’Gerçekler yürüyecek ve onu kimse durduramayacaktır.’’ Hukuk bakmamalı görmelidir. Hukuk Türkiye’de hakkı yenen kadınları görmelidir. Kadına şiddetin cezai indirimi; bütün kadınlara, bütün insanlığa inmiş bir yumruktur. Sokaklar erkeklerin değil; hepimizindir. Hukuk dil, din, renk, ırk, mezhep ve meslek ayrımı yapmadan insanları kabul ettiği zaman: Gerçekler yürüyecek ve onu kimse durduramayacaktır.(1) Bir araştırmada; dış kapağı çok çekici olduğu için çok satanlar listesinde olan kitabın, kapağı diğerlerine göre daha basit tasarlandığı için diğerlerinden daha az satan başka bir kitaptan daha az okuyucuya hitap ettiğini okumuştum.
     İnsanlar kitaptır!.. Hukuk kitaptır… Hukuk insandır… Hukuk insanın, kitapların ve düşüncelerin güvencesidir! Hukuk insanın yaratılışı gereği içinde taşıdığı iyimserliğin resmi halidir.İyimserim çünkü; maddiyat ve maneviyat için hukuk ile yalanın takas edilmeyeceği günlerin geleceğine ve yapılan tehditler, saldırılar uğruna hak yolundan sapmayıp hak için mücadele eden insanların pes etmeyeceğine inanıyorum.
İyimserim çünkü; yargının ele aldığı davaların her türlü ihtimalini düşünüp bakmak ile görmek arasındaki farkı kavrayarak davalara yaklaşacağı bir sistem planlanacağına inanıyorum.
İyimserim çünkü; yargının işine siyasilerin ve sosyal güçlerin karışmayacağına kuvvetler ayrılığı ilkesinin uygulanacağına inanıyorum.
      Ben iyimserim çünkü; vatandaşlarımızın siyasilere tanınan dokunulmazlık hakkına tepkilerini dile getirip bu konuyu yargıya taşıyacaklarına ve yargının üzerine düşen görevi yapacağına inanıyorum.


önceki eser / sonraki eser