Konusu

Genç yaşınızın tüm belirsizliklerine rağmen, ileriye umutla bakmanızı sağlayan etkenleri bizlerle paylaşınız. İyimserim çünkü...


26 Şubat 2016 Cuma

Yazar Rumuzu: abala1500
Eser Sıra Numarası:160218eser07İYİMSERLİĞİN DERT DENİZİ


İyimserim; çünkü dertliyim...
       Herkesin bir derdi vardır. Bazısı geçer gider bazısı kalır. Anlatılır bazen de sır olarak kalır. Sabretmeyi öğrenir zamanla insan. Sabrettikçe güçlenmeyi. Kim giderse gitsin yalnız kalmayacağını ve sonradan kim gelirse kalıcı olmayacağını. Zamanla aramayı öğrenir ve bilir arandıkça bulunabileceğini, bilir ki aranmadan da bulunmayacağını. Derdi olan insan özeldir derdi onu güzelleştirir. Tam ki yıkılacağı an inanır. Düşünceleridir inandıkları. İnsanı inançları tutar ayakta. Derdi olan insan susar en güzel anları muhabbetidir kendisiyle. Ne konuşur yakar bilmeden de olsa birinin içini ne de bozar mizandaki eşitliği. Susar ya dalar gider ya uzaklara oturur. Ya kendine sevgili edindiği kağıtların karşısına. O an karanlık aydınlığa döner, hayaller umut kazanır. İşte derdi olan yazar da yazar, konuşmak ihanettir kağıda ve kaleme. Satırlar göz, kalem dildir derdi olanın elinde.

         Başta tatlı gibi gelen şeyler sonunda acı buruk bir tat bırakır. Tıpkı güven gibi, tıpkı sonu bir türlü gelemeyen inanışlarımız gibi tıpkı aslı olanı unutup aslı olmayan inanışlarımıza güvenişimiz gibi. Çoğu şey tam ki bitti dersin ne zaman umudunu yitirirsin üzerine yük olan hedeflerinden vaz geçersin, ne zaman ruhunun yükünü hafifletirsin işte o zaman yeni bir başlangıcın temelindesin. Yeni bir yol yeni bir dert  filizlenir sanki yeniden en derinlerden .Her başlangıç bir derttir. Hedefler dikenli bir yol gibidir.Dert derdinin değerini  bilen de güzeldir ki bu bazı zaman dikendir  bazı zaman göze hoş gelen bir gül .Tabi  bir de gönül neye inanırsa onu diler onda mutlu olur ve onda kazanır bazı şeyleri. her kazanış inanç ister. Dikenli yoldan kast ise derttir.  Dert olmazdır. Bazen de olmazsa olmaz. Bazen bir yakarış bazen bir yakış. Bazen bir damla göz yaşı kimi zamanda yadı hoş bir anı. Dert kiminin şükür duası kiminin isyanıdır. Şükür, kimi zaman parlayan bir kutup yıldızı kimi zaman okyanusun derinlerin de nefes almaya çalışmaktır. Kimi de kendi dert denizinin ölüm meleğidir. Dert değildir ki bir olmaz da kaybolmak bir an kırılmaksa bir an zincirleri ni kırmaktır.İsyansa bir vazgeçiş uğraşsız bir yenilgi gibidir . Dert yakarsa içi, inanç azim verir bir damla su misaali şükürse azmin olgun meyveleri .Bir zaman hardal tohumu tanesi kadar küçük inançlar umut olur ve yeni hayallere kapı aralar. Kışın yerini ilkbahara verişi gibi.

       İşte dert dört mevsimlik bir arayıştır. Bulduklarımıza inanışımız. Bazen en güçsüz anımız bazen de en güçlü dayanağımızdır. Benimse derdim sonu olmayan inanışlarımın, tükenen, umutlarımın, kırılan güvenimin asaletiydi. Benim derdim yanıktı, kırıktı, büyüktü. Lakin hiç mi hiç tükenmedi. Çünkü benim derdim yeni bir günün doğuşu gibiydi. Her namaz sonun da aynı hevesle aynı umutla aynı yakarışla arzulamaktı aynı şeyleri. Dert bende güzeldi ve ben derdimle iyimserdim.